Smog badania fot. UMP

Poznań: Truciciele powietrza pod specjalnym nadzorem

Specjalistyczna firma i jej nowoczesne wyposażenie pomogą wyłapywać trucicieli powietrza na bieżąco. Nad miastem będzie latał dron, dzięki któremu będą prowadzone pomiary jakości powietrza.

Projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmie się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Zadaniem śląskich specjalistów będzie wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań zostaną uzgodnione z poznańską strażą miejską. Obszary badań będą typowane pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

– Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów – mówi Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach. Osoby, do których nie przemówią racjonalne argumenty, być może przekonają mandaty nałożone przez strażników miejskich. Specjalistyczny sprzęt pomoże skuteczniej wykrywać trucicieli.

Czujnik podpięty do drona pozwoli wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazywać będą na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Wyniki będą przekazywane na bieżąco. Pomoże to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.

– Odpowiedzialność i świadomość za stan jakości powietrza należą do każdego z nas – podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska. – Jeżeli racjonalne argumenty są dla nich niewystarczające, musimy działać poprzez mandaty. To kwestia tego, czym wszyscy wspólnie oddychamy – a trucizny wdychać nie chcemy.

Firma LTA Design przeprowadzi także cztery spotkania informacyjno – edukacyjne dotyczące ochrony powietrza – w szczególności szkodliwości spalania odpadów. Będzie mógł w nich wziąć udział każdy chętny poznaniak.

Badania na ulicach Poznania będą odbywać się do połowy grudnia.

UMP, el

4
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Grażyna Wójcik
Gość
Grażyna Wójcik

Zapraszamy nad Krzyżowniki.

Iwona Magola
Gość
Iwona Magola

Zapraszamy na Górczyńska do kamienicy obok budynku nr 33. Czasami tak śmierdzi, że nie można okna otworzyć. Było zgłaszane w zeszłym roku do Straży miejskiej, ale nie było odzewu na zgłoszenie.

Agata Rolczyńska
Gość
Agata Rolczyńska

Proponuję Park sołacki, dziś o 6.30 biegacze się dusili, i przy wejściu nad Rusalkę od stadionu lekkoatletyczne od bardzo wczesnych godzin rannych nie da się trenować 😔😔😔

Janusz Nowakowski
Gość
Janusz Nowakowski

jeśli pali się czystym weglem, nic nikomu nie zrobi,nie ma takich przepisów.