Poznań: Truciciele powietrza pod specjalnym nadzorem

Smog badania fot. UMP
Specjalistyczna firma i jej nowoczesne wyposażenie pomogą wyłapywać trucicieli powietrza na bieżąco. Nad miastem będzie latał dron, dzięki któremu będą prowadzone pomiary jakości powietrza.

Projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmie się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Zadaniem śląskich specjalistów będzie wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań zostaną uzgodnione z poznańską strażą miejską. Obszary badań będą typowane pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

– Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów – mówi Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach. Osoby, do których nie przemówią racjonalne argumenty, być może przekonają mandaty nałożone przez strażników miejskich. Specjalistyczny sprzęt pomoże skuteczniej wykrywać trucicieli.

Czujnik podpięty do drona pozwoli wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazywać będą na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Wyniki będą przekazywane na bieżąco. Pomoże to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.

– Odpowiedzialność i świadomość za stan jakości powietrza należą do każdego z nas – podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska. – Jeżeli racjonalne argumenty są dla nich niewystarczające, musimy działać poprzez mandaty. To kwestia tego, czym wszyscy wspólnie oddychamy – a trucizny wdychać nie chcemy.

Firma LTA Design przeprowadzi także cztery spotkania informacyjno – edukacyjne dotyczące ochrony powietrza – w szczególności szkodliwości spalania odpadów. Będzie mógł w nich wziąć udział każdy chętny poznaniak.

Badania na ulicach Poznania będą odbywać się do połowy grudnia.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: