Poznań: Tramwaje z nowymi trasami. Duże zmiany w całym mieście!

Tramwaj MPK Poznań ul. Fredry fot. Sławek Wąchała

Linie nr 6 i 13 będą kursować częściej, linia nr 12 zmieni trasę i połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką. Te zmiany od 1 października mają ułatwić pasażerom poruszanie się po Poznaniu. A 3 października linia nr 98 zostanie wydłużona do pl. Ratajskiego.

– Podczas prac remontowych prowadzonych na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jak również tych, które spowodowały wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Fredry i Mielżyńskiego, przykładamy jeszcze większą wagę do wnikliwego monitoringu funkcjonowania transportu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Zdajemy sobie sprawę, że brak możliwości przejazdu tramwajem z Mostu Teatralnego do kierunku placu Cyryla Ratajskiego z uwagi na modernizację węzła przy Okrąglaku stanowi dużą uciążliwość. Dokładamy w związku z tym starań, aby minimalizować skalę niedogodności dla pasażerów i wykorzystujemy każdą okazję, żeby ułatwiać podróżnym przemieszczanie się po mieście. Warto także pamiętać, że po zakończeniu prac pasażerowie zyskają nowoczesne torowiska gwarantujące bezpieczne i wygodne podróże.

Zmiany, które zostaną wprowadzone 1 i 3 października, ułatwią wjazd do centrum Poznania oraz poprawią komunikację między odległymi od siebie dzielnicami. Są one wynikiem obserwacji – jak twierdzi ZTM – a także wsłuchania się w głosy pasażerów i rad osiedli. Przy zmianach był brany także pod uwagę zbliżający się remont trasy kórnickiej, żeby, gdy już się zacznie, nie wprowadzano kolejnych zmian tras.

Tramwajem linii numer 98 od 3 października będzie można dojechać do placu Ratajskiego. Tramwaj będzie miał także wydłużoną trasę w rejonie Śródki – dojedzie do pętli Zawady. Pomiędzy pl. Ratajskiego a pl. Wielkopolskim składy będą jeździć się po jednym torze, natomiast pomiędzy pl. Wielkopolskim a Zawadami – po dwóch, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem linii wahadłowej. Dzięki temu zwiększy się częstotliwość kursów.

Linia nr 98

ZAWADY – Podwale – Rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Pl. Wielkopolski – 23 Lutego – PL. RATAJSKIEGO

Tramwaj numer 12 pojedzie z pętli Starołęka PKM przez Rataje i centrum do pętli Połabska. Dzięki temu możliwy będzie bezpośredni dojazd z Rataj lub Winograd do centrum od strony ulicy Królowej Jadwigi. Poprowadzenie „dwunastki” na Winogrady spowoduje, że zawieszona zostanie linia nr 4, na której tramwaje kursują obecnie na trasie Połabska – Ogrody. Warto także pamiętać o możliwości dojazdu z przystanku Żniwna do ronda Rataje z przesiadką w rejonie mostu Dworcowego (na linie nr 3 oraz 10, a następnie linie nr 6 i 18).

Linia nr 12

STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Zamenhofa – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Pułaskiego – Winogrady – Murawa – Al. Solidarności – POŁABSKA

Linia nr 4 – od 1 października zawieszona

Zostanie zwiększona częstotliwość przejazdów linii nr 6, która będzie jeździć dwa razy częściej, a co druga „szóstka” kończyć będzie swój bieg na pętli Budziszyńska, a nie na Junikowie. Częściej będzie kursowała także linia nr 13, od 1 października kursy co 5 minut w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego; co 10 minut w dni robocze w godzinach 19:00-20:00 co oraz w dni wolne w godzinach 11:30 – 20:00. A ponieważ trasy funkcjonujących częściej linii nr 6 i 13 w rejonie Rataj częściowo pokrywają się z przebiegiem linii nr 8, zostanie ona od 1 października zawieszona.

Pozostałe linie tramwajowe – trasy bez zmian

Nie zmienią się trasy pozostałych linii tramwajowych: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17 i 18.

Podziel się: