Poznań: Tramwaje wrócą na rondo Rataje i most Królowej Jadwigi!

rondo Rataje fot. PIM

Od 13 grudnia będzie można przejechać tramwajem trasą przez most Królowej Jadwigi i rondo Rataje. „Dziś dobra wiadomość na Mikołajki!” – napisał prezydent Jacek Jaśkowiak na swoim profilu na FB.

„13 grudnia tramwaje wracają na odcinek między mostem Królowej Jadwigi a rondem Rataje” – poinformował prezydent. – „Koniec wszystkich robót planowany jest na wiosnę 2022 roku”.

Ostatni odcinek torowiska jest już gotowy, więc tramwaje będą mogły tamtędy kursować, choć przystanki na trasie – Rondo Rataje (na wysokości dworca) oraz Serafitek – nadal będą nieczynne. Tam jeszcze trwają prace. Tramwaje będą też na tym odcinku jechać wolniej, ze względu własnie na trwające jeszcze prace. Ale i tak, zdaniem Jacka Jaśkowiaka, tempo prac na rondzie Rataje robi wrażenie.
– Cieszę się, że po zaledwie 4 miesiącach od wyłączenia możemy przywrócić tam ruch tramwajowy, bo to bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania komunikacji publicznej w naszym mieście – powiedział prezydent. – Przed nami jeszcze dalsze prace na ul. Krzywoustego związane z przebudową jezdni oraz budową peronów przystankowych, dróg rowerowych oraz chodników, a także nasadzenia zieleni. Wiosną przebudowany układ komunikacyjny będzie w pełni dostępny dla pasażerów, zmotoryzowanych, pieszych i rowerzystów.

– Potraktowaliśmy priorytetowo umożliwienie tramwajom przejazdu przez rondo we wszystkich możliwych kierunkach, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej modernizacji ul. 28 Czerwca 1956 r. – dodaje Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Torowisko zostało gruntownie przebudowane, a nad nim pojawiła się nowa sieć trakcyjna. Zmieniamy jeszcze przystanki tak, by docelowo zatrzymywały się przy nich także autobusy. Pojawią się nowe wiaty, kosze na śmieci i tablice informacji pasażerskiej.

W pierwszej kolejności trasa tramwajowa została przebudowana na ul. Jana Pawła II, na odcinku między ul. Kórnicką a rondem Rataje. W kolejnym kroku zmodernizowano torowisko na ul. Zamenhofa, do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego.

W celu zminimalizowania utrudnień dla mieszkańców, przebudowa trasy na ul. Krzywoustego, na odcinku między mostem Królowej Jadwigi a rondem, rozpoczęła się tego lata, po powrocie tramwajów na zmodernizowane torowisko w ulicach Jana Pawła II i Zamenhofa. Wyłączone w sierpniu z użytku torowisko tramwajowe między mostem Królowej Jadwigi a rondem zostało całkowicie rozebrane i wybudowane od nowa, z zastosowaniem technologii ograniczającej hałas i drgania. Po torowisku będą mogły jeździć także autobusy komunikacji miejskiej.

Odcinek pomiędzy rondem Rataje a mostem Królowej Jadwigi jest już ostatnim przewidzianym do przebudowy w ramach inwestycji. Wcześniej zrealizowano prace na ul. Jana Pawła II pomiędzy rondem a ul. Kórnicką, na ul. Zamenhofa na odcinku do ul. Piłsudskiego i Wioślarskiej, a także na ul. Krzywoustego od strony autostrady i S11. Prace od samego początku inwestycji były dzielone na etapy tak, by nie było konieczności całkowitego wyłączenia ronda z ruchu.

Koniec wszystkich robót planowany jest na wiosnę 2022 roku.

Źródło: UMP


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978