przejazdy techniczne, trasa na Naramowice fot.PIM

Poznań: Tramwaje kursują już trasą na Naramowice. Ale tylko te techniczne

Częścią trasy tramwajowej na Naramowice, pomiędzy pętlą Wilczak a ul. Włodarską, już kursują pojazdy techniczne. Jeszcze tego lata, jak obiecują władze miasta, trasą pojadą tramwaje z pasażerami.

Od poniedziałku 28 czerwca prowadzone są testy techniczne trasy.
– Krok po kroku zbliżamy się do uruchomienia pierwszej części trasy tramwajowej na Naramowice – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jej zasadnicze elementy – torowisko, słupy trakcyjne – są gotowe. Przed nami jeszcze testowe przejazdy tramwajowe. Po zakończeniu tych działań i formalnej procedurze odbioru wybudowanego odcinka, pasażerowie będą mogli korzystać z tramwaju jadącego po nowej trasie od pętli Wilczak do ul. Włodarskiej.

– Trudno sobie wyobrazić tramwaj bez prądu, dlatego ostatnie dni upłynęły nam pod znakiem weryfikacji i pomiarów w zakresie zasilania – dodaje Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Sprawdzamy między innymi, czy stacja prostownikowa działa prawidłowo. Powstałym torowiskiem przejechały także pierwsze pojazdy techniczne. Następnym krokiem będzie przejazd poznańskimi tramwajami, głównie dwukierunkowymi.

Testy prowadzone są z udziałem pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, bo to ono docelowo będzie eksploatować nową trasę. Układ torowy sprawdzony został przez pojazdy techniczne z floty poznańskiego MPK – jeszcze bez korzystania z sieci trakcyjnej, bo na niej też trwają testy zasilania.

Trasa tramwajowa na odcinku pomiędzy pętlą Wilczak a ul. Lechicką wygląda już jakby była ukończona: montowana jest mała architektura, taka jak ławki czy kosze na śmieci, są już wiaty przystankowe, a na torowisku rośnie rozchodnik. Na razie tramwaj będzie się zatrzymywał przy pętli Wilczak, następnie na nowym przystanku przy ul. Serbskiej, a dalej przy ul. Włodarskiej. Ten przystanek będzie tymczasowym końcem trasy do momentu uruchomienia całości do ul. Błażeja na Naramowicach, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Postęp prac pozwala także na ponowne uruchomienie południowej jezdni ul. Serbskiej na wysokości skrzyżowania z ul. Naramowicką, gdzie powstały już przejazdy tramwajowe. Od nocy z 2 na 3 lipca (z piątku na sobotę) ruch od strony mostu Lecha prowadzony będzie tak jak dotychczas jezdnią północną, natomiast od ronda Solidarności – jednym pasem południowej. Tym samym przejezdne będą obie jezdnie ul. Serbskiej (po jednym pasie).

Ze względu na trwające prace, na skrzyżowaniu będzie można tylko skręcić w prawo. Nie będą więc możliwe przejazdy na wprost ul. Naramowicką w relacji północ-południe ani lewoskręty. W dalszym ciągu przejazd ul. Naramowicką między Wilczakiem a ul. Serbską możliwy jednokierunkowo w stronę ul. Serbskiej. Dojazd do posesji przy ul. Naramowickiej 31-47 (Ataner) możliwy od skrzyżowania ul. Słowiańskiej i Wilczak lub od ronda Solidarności przez ul. Naramowicką.

PIM

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze