Tramwaj MPK Plac Wiosny Ludów łuk remont zmiana tras fot. Sławek Wąchała

Poznań: Tramwaje i autobusy pojadą inaczej. Bardzo duże zmiany!

Otwarcie dla tramwajów Dąbrowskiego, ale za to zamknięcie Świętego Marcina, a w bonusie zmiany tras autobusów jeżdżących przez ścisłe centrum i objazdy dla kierowców. Wszystko to już od 15 listopada.

Tramwaje linii nr 17 i 18 wrócą na ulicę Dąbrowskiego ku radości mieszkańców Jeżyc. Co prawda budowa przystanków wiedeńskich jeszcze trwa, więc na razie pasażerowie będą mogli korzystać tylko z przystanków tymczasowych na wysokości kina Rialto – ale to i tak wielkie ułatwienie i skrócenie czasu przejazdu do centrum.

Zresztą wjazd do centrum po dotychczasowej trasie, czyli na Święty Marcin, od 15 listopada już nie będzie możliwy. Rozpocznie się tam bowiem kolejny etap Projektu Centrum – modernizacja ulicy Święty Marcin (od ul. Gwarnej do ronda Kaponiera) wraz ze skrzyżowaniem Św. Marcin i al. Niepodległości. Prace te uniemożliwią kursowanie tramwajów ulicami Św. Marcin, Gwarną i Towarową. Zmiany będą dotyczyły linii tramwajowych 2, 13, 17 i 18 oraz autobusowych nr 163, 168, 169, 171, 202, 212, 215 oraz 222.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że nadal z powodu trwających remontów tramwaje nie kursują też ulicami 27 Grudnia i Górna Wilda. Dlatego od 15 listopada przejazd tramwajem przez centrum Poznania będzie możliwy wyłącznie na trasie przez most Teatralny, Fredry, Mielżyńskiego, pl. Ratajskiego i pl. Wielkopolski do Garbar tramwajami linii nr: 3, 8, 13, 16, 17 i 36.

Do centrum od strony mostu św. Rocha wjeżdżają także tramwaje linii nr 5, 6 i 9, które kursują ulicami Kórnicką, Dowbora-Muśnickiego, pl. Bernardyński i Lewandowskiej do pl. Wiosny Ludów i dalej, dzięki tymczasowemu rozjazdowi nakładkowemu, przez Łąkową do węzła AWF.

Zmiany w kursowaniu linii komunikacyjnych:

Linia nr 2

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Roosevelta – Most Dworcowy – Matyi – Wierzbięcice- 28 Czerwca 1956r. – DĘBIEC PKM

Linia nr 13

JUNIKOWO – Grunwaldzka – Roosevelta – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – Plac Wielkopolski – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Jana Pawła II – Zamenhofa – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM

Linia nr 17

OGRODY – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – Plac Wielkopolski – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM

Linia nr 18

OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Pułaskiego – Wielkopolska – Małopolska – Wołyńska – Winiarska – PIĄTKOWSKA

Linie autobusowe

W rejonie ronda Kaponiera i ul. Św. Marcin zmienią się w niewielkim stopniu trasy linii autobusowych nr 163, 168, 169, 171, 212, 215 i 222. Wyłączony z użytkowania będzie przystanek autobusowo-tramwajowy Rondo Kaponiera w ciągu ulicy Św. Marcin oraz przystanki: Towarowa, Zamek i Gwarna.

Przy Kaponierze autobusy nr 163, 168 i 169 w obu kierunkach zatrzymywać się będą na nowych, tymczasowych przystankach Rondo Kaponiera przy jezdniach ul. Św. Marcin i mostu Uniwersyteckiego – w stronę wschodnią przy lustrach za ul. Dworcową oraz w stronę zachodnią po wjeździe na most Uniwersytecki.

Linia nr 171

OS. DĘBINA -… – Towarowa – Powstańców Wlkp. – al. Niepodległości -… – OS. WICHROWE WZGÓRZE

Linia nr 201

OS. SOBIESKIEGO – PST – Fredry -… – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 215

OS. SOBIESKIEGO -… – Roosevelta – Most Dworcowy – al. Króla Przemysła II -… – OS. DĘBINA (LUBOŃ/KRĘTA / WIRY/KOŚCIOŁ) z zatrzymywaniem na przystankach Most Dworcowy – przy krawężniku w stronę Sobieskiego i na T+A w stronę Os. Dębina

Linia nr 212

SZWAJCARSKA SZPITAL -… – al. Niepodległości – Fredry – Most Teatralny – Roosevelta -… – KACZA; powrót: KACZA -… – al. Niepodległości -… – SZWAJCARSKA SZPITAL

Linia nr 222

MOGILEŃSKA (DARZYBÓR) -… – al. Niepodległości – Fredry – Most Teatralny – Roosevelta -… – PORT LOTNICZY ŁAWICA; powrót: PORT LOTNICZY ŁAWICA -… – al. Niepodległości -… – MOGILEŃSKA (DARZYBÓR)

Źródło: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze