obchody 4 czerwca fot. L. Łada

Poznań: Toast dla Wolności. Nowoczesna zaprasza

4 czerwca o godzinie 19.00 na placu Wolności zostanie wzniesiony Toast dla Wolności z okazji 32. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Na uroczystość zostali zaproszeni poznańscy parlamentarzyści, prezydent Poznania i samorządowcy.

Na toast wszystkich chętnych zaprasza poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, oraz Andrzej Prendke, przewodniczący Młodych Nowoczesnych. Organizatorzy wysłali zaproszenia do udziału do poznańskich
parlamentarzystek i parlamentarzystów, prezydenta Poznania oraz radnych
samorządowych, ponieważ uważają, że tego rodzaju rocznice trzeba czcić szczególnie uroczyście.

– 31 lat temu uwierzyliśmy w koniec historii, że Polska już zawsze będzie wolna – mówił poseł Szłapka podczas Toastu dla Wolności rok temu. – Ale dziś wiemy, że o tę wolność trzeba stale walczyć.

Przypomnijmy, że 4 i 18 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Polacy zagłosowali na opozycję solidarnościową skupioną wokół Komitetu Obywatelskiego Lecha Wałęsy – jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych i 99 na 100 miejsc w Senacie. W efekcie przedstawiciele demokratycznej opozycji uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Według historyków to głosowanie było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu oraz budowy demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sejm 24 maja 2013 r. podjął uchwałę ustanawiającą 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

Wszyscy chcący uczcić to święto są mile widziani na placu Wolności. Oczywiście – z zachowaniem zasad ostrożności z powodu pandemii.

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze