Poznań: Targ Śródecki zaprasza!

A nam jest szkoda lata - koncert na zakończenie wakacji Śródka fot. Sławek Wąchała

Regionalne przysmaki, rękodzieło, wyroby rzemieślnicze i wiele innych atrakcji. 9 lipca jest pierwszym dniem działania Targu Śródeckiego, który od godziny 11.00 stoi na ulicy Filipińskiej, przed słynnym muralem.

Na jarmarku można znaleźć lokalnych i regionalnych wytwórców żywności, rzemieślników ze swoimi produktami, lokalne dania i przysmaki – a wszystko to na placu przed słynnym śródeckim muralem. Targ rozpocznie się o godzinie 11.00, a potrwa do 18.00.

– Targ Śródecki to wydarzenie, na którym połączymy tradycję wymiany handlowej z dzisiejszą potrzebą spotkania, wymiany idei i rozmowy. Stworzymy przestrzeń do czerpania radości z jedzenia i skupienia się na tej chwili. Zadbamy o pielęgnowanie tradycji rękodzieła, poznamy m.in. historię targowisk, kulturę handlowania, dowiemy się np. jakimi monetami kiedyś się posługiwano – mówią organizatorzy. – Przypomnimy najbardziej popularne określenia w gwarze poznańskiej, a ludowość i tradycję przybliżymy również od strony muzycznej dzięki występom lokalnych solistów, muzyków i zespołów.

A będzie o czym opowiadać i co pokazywać: na Śródce, jak wskazują badania archeologiczne, już w połowie X w. odbywała się stała wymiana handlowa – nazwa tej części współczesnego Poznania pochodzi od dnia organizowania cotygodniowego targu, czyli środy. A właśnie jarmarki były czynnikiem stymulującym powstanie i rozwój całego miasta.

Targ Śródecki będzie się odbywać w trzy wakacyjne soboty: 9 lipca, 30 lipca i 20 sierpnia. Organizatorem wydarzenia jest miejscowa rada osiedla i lokalni przedsiębiorcy, a współorganizatorem władze Poznania.

Podziel się: