schron w parku Wieniawskiego fot. Poznańska Grupa Eksploracyjna

Poznań: Tajemniczy schron w parku Wieniawskiego

Parki na Starym Mieście kryją jeszcze wiele tajemnic – i to całkiem dosłownie. Przekonali się o tym pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy podczas prac pielęgnacyjnych w parku Wieniawskiego znaleźli… schron przeciwlotniczy.

Okazało się, że to schron przeciwlotniczy potocznie nazywany szczeliną. Służył dla niemieckiej ludności mieszkającej w Poznaniu podczas II wojny światowej, a jego obecność w pobliżu największego ówczesnego teatru jest zrozumiała.
Prace przy pielęgnacji drzew, bo to właśnie podczas nich odkryto schron, ze względów bezpieczeństwa musiały zostać przerwane, a Zarząd Zieleni Miejskiej skontaktował się z Poznańską Grupą Eksploracyjną, aby ustalić dokładny przebieg podziemnych korytarzy.

“Jak zwykle pomoc Poznańska Grupa Eksploracyjna była nieoceniona” – informuje ZZM na swoim profilu. – “Panowie nie dość, że zinwentaryzowali szczelinę przeciwlotniczą, wskazali dokładne miejsca, gdzie bezpiecznie można poruszać się sprzętem, podczas pielęgnacji zieleni – to jeszcze społecznie, własnymi siłami zabezpieczyli wejście do schronu betonowymi płytami, które otrzymaliśmy z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu”.

Schron jest więc już zasypany i zabezpieczony, a zainteresowani szczegółami akcji i samym schronem powinni zajrzeć na fanpage Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej, gdzie znajdą więcej informacji o podziemnym Poznaniu.

ZZM, el

3.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze