Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Poznań: Szpital kliniczny apeluje o szczepienie. “Takich przypadków jest coraz więcej”

“Od 4 dni zespół anestezjologiczny prowadzi walkę o życie 41 letniego, niezaszczepionego pacjenta” – Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu opublikował w mediach społecznościowych poruszający wpis z apelem o Polaków, by się szczepili.

“Od 4 dni zespół anestezjologiczny prowadzi walkę o życie 41 letniego, niezaszczepionego pacjenta chorego na COVID 19” – napisali lekarze szpitala. – “Został do nas przekazany ze Szpitala Tymczasowego celem wdrożenia i prowadzenia terapii ECMO czyli pozaustrojowego utlenowania krwi. Apelujemy! Zanim odradzicie szczepienie osobom młodszym, bo są poza grupą ryzyka, pamiętajcie, że przypadków takich jak ten pacjent jest coraz więcej!”.

ECMO nazywana jest terapią ostatniej szansy. W tym przypadku nie było innego wyjścia: pacjent trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie, miąższ jego płuc był zajęty już w 90 proc. Ta terapia jest dla niego jedynym ratunkiem. Gdyby jego układ oddechowy nie zaczął się regenerować, jedynym wyjściem byłby przeszczep płuc. Na szczęście pacjent jest obecnie w stanie określanym przez lekarzy jako stabilny, choć jego życie nadal jest w niebezpieczeństwie.

A jak podkreślają lekarze, gdyby był zaszczepiony, to wszystko by się nie wydarzyło. Bo co prawda zaszczepieni też mogą się zarazić koronawirusem, ale przechodzą chorobę znacznie lżej i terapia ostatniej szansy nie byłaby potrzebna.

Źródło: TVN24

2 4 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze