kamienica Jeżycka 6 fot. UMP

Poznań: Szachulcowa kamienica na Jeżycach odzyska blask!

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się remont XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Jeżyckiej 6. Odrestaurowany budynek będzie można podziwiać już za rok.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczyna kolejną dużą modernizację.
– Kamienica z końca XIX wieku zbudowana w stylu szachulcowym wymagała gruntownej modernizacji – mówi Łukasz Kubiak z ZKZL. – Spółka zdecydowała się na remont obiektu nie tylko z uwagi na zamiar polepszenia standardu zamieszkania dla miejskich lokatorów, ale także ze względu na chęć odrestaurowania wyjątkowo pięknej kamienicy.

W tym trzykondygnacyjnym budynku z poddaszem zakres prac obejmie remont dachu, elewacji frontowej i tylnej, zabezpieczenie szkieletu konstrukcyjnego, a także remont klatki schodowej oraz pomieszczeń piwnicznych.

W ramach modernizacji zostanie przygotowana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian piwnicy oraz adaptacja części piwnicy na węzeł cieplny. Zlikwidowanych zostanie 12 pieców kaflowych, a dzięki przyłączeniu do cieplika miejskiego mieszkańcy będą mogli cieszyć się z centralnego ogrzewania.

W mieszkaniach będą wymienione okna i drzwi, ściany zostaną pomalowane, a na podłogach pojawią się panele i płytki. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z nowych przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz nowej instalacji elektrycznej.

Koszt całej inwestycji wyniesie 5 milionów 860 tysięcy złotych. Modernizacja zostanie zakończona w maju 2021 roku. Prace wykona konsorcjum firm: JG-Bud Jan Grzybowski oraz P.W.N Projektowanie Wykonawstwo Nadzory Marcin Chmielewski.

Warto podkreślić, że na realizację inwestycji ZKZL uzyskał blisko 3 miliony złotych bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. To dowód na to, że spółka szuka potencjalnych źródeł finansowania nie tylko z pieniędzy własnych oraz budżetu miejskiego, ale poszukuje też alternatywnych rozwiązań mających na celu zwiększenie środków na poznańskie inwestycje.

ZKZL w ostatnich miesiącach zwiększył liczbę kompleksowych modernizacji miejskich kamienic. W 2020 roku zakończył już modernizację kamienicy przy ul. Śniadeckich 6 oraz budynku przy ul. Naramowickiej 144. Postęp prac można zaobserwować m.in. przy ulicy Małeckiego, Rybaki oraz na roku ulic Wrocławskiej i Podgórnej.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze