Poznań: Święty Marcin ma klucze do miasta!

Korowód Świętomarciński 1 fot. S. Wąchała
Prezydent Jacek Jaśkowiak je wręczył – a Święty Marcin je przyjął, zaczynając tym samym oficjalne świętowanie swoich imienin – i imienin swojej ulicy. Trwają już koncerty, degustacje i warsztaty, są też oczywiście rogale. Przybywajcie do Zamku!

Obchody Imienin Ulicy Święty Marcin rozpoczął jak zawsze Korowód Świętomarciński, który po raz pierwszy po kilku latach przerwy, szedł stałą trasą, czyli przez całą ulicę Święty Marcin od Piekar aż do Zamku.

Święty Marcin w asyście swojego legionu bezpiecznie dotarł przed Zamek, gdzie czekał na niego prezydent Jacek Jaśkowiak, by przekazać mu klucze do miasta. Marcin klucz przyjął, tym samy dając pozwolenie na rozpoczęcie wielkiej imieninowej zabawy – która, co prawda, trwała już od jakiegoś czasu…

Nadal na Świętym Marcinie można kupić rogale, wziąć udział w warsztatach cyrkowych, popatrzeć na występy grup muzycznych, tanecznych i akrobatycznych, które popisują się na całej długości ulicy. Warto też zajrzeć przed scenę na Zamku. Tam o 18.15 rozpocznie się koncert Izzy and The Black Trees, o 19.30 wystąpią Pablopavo i Ludziki, a o 21.00 rozpocznie się koncert finałowy połączony z pokazem akrobatycznym.

Wybierając się jednak na świętowanie warto uwzględnić ogromny tłok. Chociaż na nowym Świętym Marcinie jest znacznie więcej miejsca – to jednak dziś nie dało się tego zauważyć. Tłok był niemiłosierny i chyba to już czas, żeby albo wydłużyć trasę korowodu – wtedy publiczność rozejdzie się na dłuższej trasie i nie będzie tak tłoczno – albo ustawić piętrowe trybuny, jak podczas karnawału w Rio de Janeiro. Bo przy obecnym ustawieniu tak naprawdę korowód widzieli jedynie fotografowie i obsługa techniczna oraz pierwszy rząd cisnących się za barierkami ludzi. Nie inaczej będzie z większością pozostałych atrakcji.

el fot. Sławek Wąchała

Podziel się: