Przedstawiciele Rady Miasta Poznania wzięli udział w obchodach 20. rocznicy odsłonięcia Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w węgierskim Győr. Wydarzenia wpisały się w obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który przypada 23 marca.
Uroczystości przy pomniku
W ramach obchodów radni Justyna Kuberka, Zbigniew Czerwiński oraz Adam Szabelski złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku upamiętniającym braterskie relacje między narodami. Monument został odsłonięty dwadzieścia lat temu przez najwyższych przedstawicieli państwowych Polski i Węgier.
Przemówienie w języku węgierskim
Podczas oficjalnej części w ratuszu miasta Győr radny Adam Szabelski zabrał głos w języku węgierskim. W swoim wystąpieniu nawiązał do wspólnej historii i zachęcił węgierskich przyjaciół do udziału w przyszłych obchodach Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Miasto partnerskie Poznania
Győr, szóstym pod względem liczby mieszkańców miastem na Węgrzech, jest partnerem Poznania od 23 stycznia 2008 roku. Położone w połowie drogi między Budapesztem a Wiedniem, stanowi ważny węzeł komunikacyjny Europy Środkowej i zamieszkuje je około 128 tysięcy osób.
Głębokie więzi historyczne
Współpraca między Poznaniem a Győr podkreśla trwałe związki polsko-węgierskie, sięgające wspólnej przeszłości, wzajemnej pomocy w trudnych momentach dziejowych oraz historycznej solidarności..
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Obchodzone 23 marca święto jest okazją do celebracji wyjątkowych relacji, które na stałe wpisały się w historię Europy Środkowej. Tegoroczne uroczystości w Győr stanowiły ważny akcent tych obchodów, przypominając o sile międzynarodowego braterstwa.