Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Poznań: Światełko dla Czerwca’56

Taki tytuł nosi akcja edukacyjna, którą przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Kolejna, dziewiąta już edycja, rozpocznie się 26 października o godz. 11.00.

Celem akcji jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z historią poznańskiego powstania w czerwcu 1956 roku. Jej tegoroczna inauguracja odbędzie się przy grobie profesora Jana Sandorskiego, który znajduje się na cmentarzu parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Naramowicach.

W tym roku, z powodu pandemii, akcja będzie wyglądała inaczej niż w latach poprzednich. Inauguracja będzie symboliczna, bez udziału szkół, obecni będą przedstawiciele WMN i rodziny Jana Sandorskiego. Nie ma też terminu zakończenia akcji. Każdy, kto chce wziąć
udział w “Światełku dla Czerwca ’56”, może zapalić znicz przy grobie
znanego sobie uczestnika Czerwca 56 przez cały listopad.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zachęca do wykonania pamiątkowej fotografii i przesłanie jej przesłanie na adres: czerwiec@wmn.poznan.pl. Zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej muzeum – przesłana fotografia z widocznym autorem zdjęcia i/lub osobą towarzyszącą jest jednocześnie zgodą na publikację wizerunku.

Profesor Jan Sandorski – był poznaniakiem z urodzenia, wybitnym znawcą prawa międzynarodowego, mocno zaangażowanym w życie społeczne Poznania oraz kraju. Specjalizował się w prawie
traktatów i prawach człowieka, ale ważne miejsce w jego działalności zajmowały także zagadnienia związane z Poznańskim Czerwcem.

Był członkiem zespołu redakcyjnego i jednym z autorów wydanej w 1981 roku publikacji „Poznański Czerwiec 1956″ – podjął w niej tematykę procesów poznańskich. W roku 1991 został laureatem zbiorowej Nagrody Naukowej Miasta Poznania właśnie za tę publikację. Był także współautorem książki „Poznański Czerwiec w świadomości i historii”, oraz zamieszczonego w 2006 roku w „Kronice Miasta Poznania” artykułu „Wymiar sprawiedliwości PRL w 1956 roku na tle procesów uczestników Poznańskiego Czerwca”.

Zmarł 28 grudnia 2018 roku w Poznaniu.

WMN, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze