Poznań: Światełko dla Czerwca’56

26 października na grobach uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca pojawią się symboliczne znicze w ramach akcji Światełko dla Czerwca’56. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z powstaniem.

Inauguracja XI edycji odbędzie się 26 października 2021 roku o godz. 11.00 przy grobie Józefa Granatowicza na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu (pole 31, kwatera A, rząd 11, miejsce 1, zbiórka przy wejściu od ul. Gnieźnieńskiej).

Józef Granatowicz urodził się 24 maja 1901 roku w Mainz nad Menem, ale w polskiej rodzinie. Do Polski przyjechał po zakończeniu I wojny światowej. Maturę zdał w Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, uzyskując w 1927 roku tytuł doktora.

W czasie kampanii wrześniowej pracował jako lekarz wojskowy, a w czasie okupacji – w Klinice Omega w Warszawie. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Poznania, gdzie wznowił działanie Kliniki Uniwersyteckiej, a następnie doprowadził do rozwoju Szpitala ss. Elżbietanek przy ul. Łąkowej. Dzięki przebudowie nieużywanego budynku przy narożniku ulicy Mickiewicza i Poznańskiej doprowadził do powstania Szpitala Miejskiego im. Raszei. Szpitalem kierował w latach 1951-1966.

28 czerwca 1956 roku, wraz ze swoim personelem medycznym, udzielał pomocy rannym i poszkodowanym. Podjął wówczas decyzję o nienotowaniu nazwisk przyjmowanych osób do szpitala, dzięki czemu wielu uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 uniknęło represji. Zmarł 24 listopada 1978 roku w Poznaniu.

To jeden z wielu bohaterów Poznańskiego Czerwca. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zwraca się do wszystkich z apelem o wsparcie tej szczytnej idei i upamiętniania osób związanych z powstaniem, a później przesłanie wykonanej fotografii z zapalonym zniczem na adres: [email protected] Wszystkie nadesłane zdjęcia muzeum zamieści na swojej stronie internetowej.

Źródło: WMN

Podziel się:

Ostatnio dodane: