Poznań: Suchy Las zaprasza na… kwietne bombardowanie

bomby kwietne fot. Lokalni w Gminie Suchy Las
To kolejny ekologiczny projekt Stowarzyszenia Lokalni w gminie Suchy Las. Dzięki niemu kwietne bomby lądują na nieużytkach, w rowach i na poboczach dróg – a później będzie można tam podziwiać piękne kwiaty.

Projekt otrzymał dofinansowanie w konkursie „Green walk around the block” organizowanego przez Camp Chwaliszewo 75 finansowany przez grupę firm zrzeszonych w grupie ABSL Chapter Poznań. Dzięki temu Stowarzyszenie Lokalni w gminie Suchy Las zrobili 1000 zestawów do samodzielnego wykonania bomb kwietnych.

– Bomby kwietne są rodzajem partyzantki ekologicznej – tłumaczy Ania Ohirko, prezeska Lokalni w Gminie Suchy Las. – Ich zadaniem jest zasiać rośliny tam gdzie nie możemy podejść: na nieużytkach, w rowach, na poboczach – wszędzie tam, gdzie możemy taką bombę kwietną dorzucić. Dzięki temu, że do zrobienia bomb dodaje się glinę po pierwsze po wyschnięciu można spokojnie ją schować do kieszeni idąc na spacer i rzucić, a po drugie zabezpiecza przed zjedzeniem nasion przez ptaki, a rozpuszcza się po deszczu lub od wilgoci gleby.

Jak podkreśla prezeska, ważne jest, żeby zastosowane nasiona pochodziły od roślin rodzimych, by nie wprowadzać obcych gatunków do środowiska.
– Dlatego my postanowiliśmy sami skomponować mieszankę z chabrów, maków, rumianku, pszczelnika, nostrzyka, nagietka i arcydzięgla – wylicza. – Dzięki takim akcjom stwarzamy przestrzeń przyjazną zapylaczom, zwracamy uwagę na problemy środowiska i aktywizujemy mieszkańców naszej gminy. Od pomysłu do
realizacji – nie było łatwo zapakować 1000 pojemniczków z ziemią, 1000 pojemniczków z gliną i 1000 pojemniczków z nasionami, ale dzięki temu mogliśmy zrobić coś dobrego dla środowiska i to cieszy.

Do każdego zestawu jest dołączona ulotka, a wszystkie znalazły się w 10 punktach w całej gminie, by każdy chętny mieszkaniec mógł z nich skorzystać. Akcji towarzyszy też filmik instruktażowy, jak zrobić bomby kwietne, który można znaleźć na profilu społecznościowym Lokalni w Gminie Suchy Las na Facebooku. Każdy może z niego skorzystać, zrobić swoją bombę – a później dzięki niej upiększyć i wzbogacić okolicę.

Podziel się: