Poznań: Student zatrzymany za udział w demonstracji – uniewinniony!

Strajk Kobiet w sprawie UE fot. S. Wąchała

Wiktor, student, skazany za udział w demonstracji – został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Policja oskarżyła go o rzucanie kamieniami, ale jedynymi dowodami na to były… zeznania policjantów.

Przypomnijmy, że Wiktor został zatrzymany w październiku 2020 roku, gdy wracał do domu po jednym z protestów Strajku Kobiet. Według „Gazety Wyborczej” został zatrzymany już po proteście przez policjantów w cywilu, którzy zawieźli go na komisariat. Chłopak spędził tam całą noc, zabrano mu wodę i koc, a wszystko dlatego, że miał, jak twierdzili policjanci, rzucać w funkcjonariuszy kamieniami podczas protestu.

Sąd pierwszej instancji zadecydował, że Wiktor jest winny i skazał go na 6 miesięcy prac społecznych. Chłopak jednak nie poddał się i złożył apelację, równolegle zakładając inna sprawę, o zadośćuczynienie od policji za bezzasadne zatrzymanie i cierpienia psychiczne.

15 grudnia sędzia z Sądu Okręgowego w Poznaniu wydał wyrok o uniewinnieniu Wiktora. Powodem było to, że w zasadzie jedynym dowodem na to, że student atakował policjantów kamieniami, są zeznania… samych policjantów. Żadnych innych dowodów nie ma. Sąd uznał też, że zatrzymanie Wiktora pod pretekstem, że bano się zacierania śladów, było bezzasadne, bo żadnych śladów do zacierania zwyczajnie nie było.

Student wygrał także sprawę cywilną o zadośćuczynienie. Sąd przyznał mu 3 tys. zł za psychiczne cierpienia.

Źródło: O2.pl fot. archiwum