Poznań: Strażnicy miejscy skontrolowali uliczne stragany. „Za stwierdzone uchybienia strażnik może ukarać mandatami”

kontrole straganów przy skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Polnej. Strażnik nie miał zastrzeżeń fot. SMMP

Posiadanie zezwolenia, wyraźnie widocznych cen towaru, no i posprzątanie terenu po zakończeniu działalności. To podstawowe obowiązki wszystkich, którzy handlują na ulicy. Za ich łamanie można dostać mandat do 500 zł.

Kontrola działalności handlowej prowadzona jest przez strażników nie tylko na całorocznych targowiskach, ale także tam, gdzie ustawiane są stragany sezonowe, najczęściej ze sprzedażą owoców takich jak truskawki, maliny, borówki, czereśnie czy wiśnie, ale nie tylko – sprzedaż kwiatów, ryb czy pirotechniki to też często sezonowy handel uliczny.

Stoiska zazwyczaj są ustawiane w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych i to jest zgodne z prawem – pod warunkiem, że właściciel straganu ma stosowne pozwolenia.

– Każda osoba, która taką działalność chce prowadzić, musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Miejsce handlu wyznacza właściciel terenu i wystawia stosowne pozwolenie (np. na ustawienie stoiska na Moście Teatralnym zgodę wraz z mapką sytuacyjną wystawia ZDM), każdy właściciel stoiska musi posiadać zezwolenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oferowany towar musi mieć w widocznym miejscu cenę, a jeżeli towar jest ważony to wagi, jak i odważniki, muszą posiadać znaki aktualnej legalizacji. Szkolenia strażników z zakresu kontroli wag i odważników prowadzone są przez pracowników Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu. Wspólnie także prowadzimy czynności kontrolne.

Posiadacze straganów mają też obowiązek uporządkowania swojego miejsca po zakończeniu działalności.

– Wymienione zasady podlegają sprawdzeniu przez strażników miejskich – informuje rzecznik. – Za stwierdzone uchybienia strażnik może ukarać mandatami do 500 zł.

Straż miejska przypomina, że w 2021 roku 158 osób ukaranych za prowadzenie handlu bez zezwolenia zarządcy terenu, 190 osób ukaranych za brak zezwolenia na sprzedaż, a 63 osoby ukarane za brak legalizacji urządzeń wagowych.

Podziel się: