Poznań: Strażnicy miejscy obchodzili swoje święto. „Przeszliśmy długą drogę”

30 lat Straży Miejskiej Miasta Poznania fot. UMP

Usuwają wraki, pomagają zwierzętom, czuwają nad monitoringiem i przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców już od 30 lat. Dzień Straży Gminnej to święto strażników miejskich.

Tradycyjnie już tego dnia najlepsi strażnicy otrzymują nagrody i wyróżnienia. przyznawany jest też tytuł Najlepszego Strażnika Roku. W tym roku okazała się nim Monika Krystkowiak, strażniczka rejonowa referatu Stare Miasto. W tym roku o tytuł walczyło 8 funkcjonariuszy, którzy musieli się wykazać nienaganną całoroczną pracą, ale także zdać test z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.

Monika Krystkowiak pracuje w straży miejskiej 4 lata i była już wielokrotnie nagradzana – ma na swoim koncie aż 48 wyróżnień. A jako absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego szczególnie interesuje się wpływem zieleni miejskiej na ochroną środowiska naturalnego.

W tym roku przypada również 30-lecie istnienia poznańskiej straży miejskiej. Z tej okazji na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można podziwiać wystawę poświęconą jej dotychczasowej działalności.

– W imieniu swoim i prezydenta Jacka Jaśkowiaka przekazuję najlepsze życzenia dla wszystkich pracowników – strażników i strażniczek Straży Miejskiej Miasta Poznania, zarówno z okazji Dnia Straży Gminnej, jak i 30-lecia istnienia – mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To już drugi rok niełatwej pracy w okresie pandemii. Straż miejska w naszym mieście odnalazła się w tych trudnych warunkach. Nie zaniechała też innych działań. Dziękuję za to wszystkim pracownikom – zarówno osobom, działającym w terenie, jak i tym, które wykonują pracę na zapleczu administracyjnym. Władze miasta zamierzają nadal wspierać rozwój straży miejskiej. Widzimy zarówno problemy, jak i szanse, które musimy wykorzystać.

Waldemar Matuszewski, komendant straży miejskiej, przypomniał niełatwe i skromne początki formacji i życzył wszystkim, by spotkali się tu ponownie na 35. urodzinach Straży Miejskiej Miasta Poznania.
– Straż Miejska Miasta Poznania powstała 4 marca 1991 roku. Na samym początku funkcjonowały dwa oddziały – wspominał – na Winogradach i Piątkowie. Główna siedziba mieściła się w urzędzie miasta, na 5. piętrze. Zaczęliśmy od 46 funkcjonariuszy, dzisiaj jest 337. Na początku mieliśmy do swojej dyspozycji jednego poloneza i dwa duże fiaty. Obecnie pojazdów jest 30 – mamy także auta specjalistyczne. W tym roku po raz drugi kupujemy samochód elektryczny. Przeszliśmy długą drogę.

Podziel się:

Ostatnio dodane: