Strażacy sprzęt fot. UMP

Poznań: Strażacy ochotnicy dostali profesjonalny sprzęt

Sprzęt elektroizolacyjny oraz wskaźniki obecności napięcia w sieci. Taki profesjonalny prezent, bardzo przydatny w akcjach, gdzie doszło do zerwania sieci elektrycznej, dostały poznańskie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wyposażenie dla poznańskich OSP to efekt współpracy z Fundacją Enea i projektu “Enea dla Pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”. Wcześniej strażacy przeszli szkolenia na temat zasad, jakimi należy się kierować podczas pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych oraz w obrębie zagrożenia prądem elektrycznym. To pokłosie sytuacji, do której doszło w sierpniu 2015 r. Ratownicy z OSP Głuszyna zostali porażeni prądem, gdy brali udział w akcji gaśniczej podczas jednej z nawałnic. Wcześniej silny wiatr zerwał linię średniego napięcia, z którymi mieli styczność ochotnicy. Jeden z nich ledwo uszedł z życiem.

– Strażacy nadal jeździli do akcji ratowniczo gaśniczych, gdzie istniało realne i bardzo duże zagrożenie ze strony prądu elektrycznego. Problemem było, że nadal nie posiadali sprzętu elektroizolacyjnego i diagnostycznego z prawdziwego zdarzenia do wykrywania jego obecności. Dlatego wystąpiłem z prośbą do firmy Enea – wspomina Maciej Gorzelanny, Komendant Miejski ZOSP RP w Poznaniu.

Profesjonalny sprzęt otrzymali strażacy z OSP Krzesiny, OSP Poznań – Głuszyna, OSP Mistral, OSP Kwiatowe oraz Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP. Ochotnicy zostali wyposażeni we wskaźniki obecności napięcia, drążki izolacyjne oraz rękawice elektroizolacyjne. Dodatkowo strażacy w OSP Kwiatowe otrzymali zestaw ratownictwa medycznego (wcześniej sprzęt ratujący życie otrzymały również pozostałe jednostki OSP). Dofinansowanie na ten cel miasto pozyskało z Funduszu Sprawiedliwości.

W przekazaniu sprzętu strażakom uczestniczył zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu – Jacek Michalak oraz prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Poznaniu – Wacław Zajączkowski.

– Dziękuję za działania, które wykonujecie dla naszego miasta i jego mieszkańców. To nieustająca, ciężka praca – zwrócił się do strażaków Mariusz Wiśniewski. – Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest dla nas bardzo ważne. Kilka tygodni temu spotkaliśmy się na wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową siedzibę dla OSP Mistral oraz GRS. Dobiega końca budowa nowoczesnej siedziby dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 4 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, którą miasto także wspiera finansowo. Cały czas mamy jednak świadomość kolejnych wyzwań.

Podczas uroczystości komendant miejski, w imieniu komendanta głównego, wręczył prezesom OSP GRS i OSP Głuszyna decyzję o przedłużeniu włączenia do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego do 30 kwietnia 2024 r.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar