Poznań: Straż miejska przypomina – szczepienia przeciw wściekliźnie są obowiązkowe!

Poznańscy strażnicy miejscy często muszą interweniować w przypadkach agresywnych zachowań psów. Ale ostatnio coraz częściej trafiają na psy, które nie są zaszczepione przeciwko wściekliźnie. A to niezgodne z prawem.

W Poznaniu zarejestrowanych jest ponad 40 tysięcy psów, a w rzeczywistości jest ich więcej, bo nie wszyscy właściciele zwierząt rejestrują swoje czworonogi. To całkiem sporo. Kto nie wierzy, może wybrać się na najbliższy wybieg dla psów, do parku lub choćby nad Wartę, by spotkać spacerujących właścicieli czworonogów. I to właśnie najczęściej podczas spacerów muszą interweniować strażnicy – właściciele psów nie zawsze pamiętają o tym, że w mieście pies musi być prowadzony na smyczy, z wyjątkiem miejsc takich jak wybieg. A przy interwencji często wychodzi na jaw, że pies nie jest zaszczepiony przeciw wściekliźnie – a to obowiązek właściciela. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. mundurowi odnotowali 27 przypadków niezaszczepionych zwierząt.

Tymczasem interwencji związanych z zachowaniem psów jest coraz więcej – a każda kolejna potwierdza fakt, że właściciele nie pamiętają o szczepieniach. W parku Tysiąclecia pies puszczony luzem pogryzł innego, prowadzonego na smyczy. Opiekun zwierzęcia dostał dwa mandaty – w tym jeden za brak szczepienia. Z kolei na Chartowie ukarano właściciela psa zamkniętego na balkonie. Zwierzę również nie było szczepione przeciw wściekliźnie przeciwko wściekliźnie.

Do groźnej sytuacji doszło też na terenie ogródków działkowych przy ul. Sandomierskiej. Duży pies przeskoczył przez niewysokie ogrodzenie oddzielające poszczególne działki i pogryzł psa sąsiada. Również w tym przypadku właściciel agresywnego zwierzęcia został ukarany dwoma mandatami, w tym za brak szczepień ochronnych.

– We wszystkich przypadkach, w których strażnicy ujawniają brak obowiązkowych szczepień ochronnych psów, ich właściciele są zobowiązani do przedstawienia potwierdzenia wykonania tego obowiązku – podkreślają funkcjonariusze.

Warto wiedzieć, że nie tylko każdy pies powinien zostać zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Szczepione powinny być również koty oraz fretki.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar