Poznań: Strajk Kobiet jak Hitlerjugend, czyli sesja Rady Miasta Poznania

Przemysław Alexandrowicz fot. UMP
Radny Przemysław Alexandrowicz porównał strajkujących do obrońców totalitarnych reżimów, takich jak Komsomoł czy Hitlerjugend. Jego wypowiedź wywołała powszechne oburzenie.

Radni podczas dzisiejszej sesji mieli dyskutować o szpitalach i ich sytuacji finansowej. Jednak wprowadzenie do porządku obrad projektu oświadczenia rady miasta sprzeciwiającego się „drastycznemu ograniczaniu praw kobiet” wywołało awanturę na sali.

Stanowisko przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej, a referowała je radna Dominika Król. Możemy w nim przeczytać, że decyzja „Trybunał Julii Przyłębskiej” to „rozstrzygnięcie odbierające kobietom godność, prawo do podejmowania samodzielnych decyzji w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami oraz narażające kobiety na utratę zdrowia fizycznego i psychicznego”.

Radni napisali też, że zajmowanie się takimi tematami zamiast pracy nad zapewnieniem bezpieczeństwa Polakom w czasie pandemii uważają za haniebne i skrajnie cyniczne. „Zdecydowanie wspieramy sprzeciw mieszkanek i mieszkańców miast, miasteczek i wsi, kobiet i mężczyzn z całego kraju, broniących wolności wyboru, który właśnie został im odebrany. Jako Radne i Radni Miasta Poznania wnosimy stanowczy sprzeciw wobec łamania praw człowieka w naszym kraju” – napisali.

Przeciwko stanowisku rady miasta z oburzeniem zaprotestowali radni Prawa i Sprawiedliwości, a w ich imieniu, jako przedstawiciel klubu, zabrał głos radny Przemysław Alexandrowicz. Zaczął od stwierdzenia, że nie dziwi go udział w proteście głównie młodych ludzi, bo młodzieżą jest bardzo łatwo manipulować.
– Brak doświadczenia życiowego skutkował też tym, że szeregi obrońców totalitarnych reżimów, czy to z sowieckiego Komsomołu czy to z narodowosocjalistycznego Hitlerjugend, składały się właśnie z młodzieży – powiedział radny. Dodajmy, że Przemysław Alexandrowicz jest z zawodu nauczycielem historii…

Treść wystąpienia radnego wywołała ogromne oburzenie wśród radnych spoza klubu PiS. Radny Wojciech Chudy skomentował to w mediach społecznościowych: „Właśnie radny Aleksandrowicz z PIS porównał młodzież protestującą do Hitlerjugend. Brak mi słów…”.

Marek Sternalski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, zabrał głos zaraz po radnym Alexandrowiczu i stwierdził, że jego wystąpienie było skandaliczne, a radni PiS powinni przeprosić poznańskie kobiety i poznańską młodzież.
– Łączenie protestów poznańskiej młodzieży z Hitlerjugend jest wstrętne, ohydne i niegodne przedstawiciela Rady Miasta Poznania – powiedział. I pokreślił, że chociaż w murach sali sesyjnej padło wiele kontrowersyjnych stwierdzeń, to czegoś takiego jeszcze nigdy nie było. Radny przypomniał też, że po stronie Strajku Kobiet stanęła nie tylko młodzież, ale także kombatantki Powstania Warszawskiego. Porównywanie ich do jakiekolwiek elementu systemu nazistowskiej opresji jest po prostu podłe.

Radny Alexandrowicz ponownie zabrał głos i stwierdził, że… nie rozumie, o co to cale zamieszanie, bo przecież w swoim wystąpieniu nie użył żadnych wulgaryzmów. Nie ma więc za co przepraszać w przeciwieństwie do uczestników Strajku Kobiet, którzy stale używają wulgaryzmów, co jednak radnych KO najwidoczniej nie oburza.

Radnemu Alexandrowiczowi najwyraźniej umknęły opinie socjologów i historyków kultury, którzy uważają wulgaryzmy na takich demonstracjach za usprawiedliwione. Jest on natomiast zdania, że zamiast namawiać kogoś do przepraszania nie wiadomo za co, radni Koalicji Obywatelskiej powinni się zastanowić nad tym, jak niegodne jest to stanowisko, bo odwołuje się do praw człowieka żądając prawa do aborcji, ale ignoruje fakt, że nienarodzonemu dziecku też przysługują prawa człowieka, i to – jak uważa – od momentu poczęcia. I powtórzył swoją tezę, że to właśnie reżimy totalitarne, jak komunizm czy nazizm popierały aborcję, która – według niego – jest zbrodnią.

Przeciwko stanowisku była też radna Klaudia Strzelecka, która, jak mówiła, urodziła się z wieloma wadami i jej rodzicom lekarze powiedzieli, że pożyje najwyżej trzy miesiące, co się jednak nie sprawdziło. Dlatego zawsze będzie występowała przeciwko aborcji.
– To, co państwo robią, jest skandaliczne – powiedziała pod adresem radnych Koalicji Obywatelskiej.

Rada Miasta Poznania ostatecznie jednak przyjęła to stanowisko. Za jego przyjęciem głosowało 22 radnych, 9 było przeciw, a jeden radny, Wojciech Kręglewski z KO, wstrzymał się od głosu.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: