Poznań: Stoją już filary nowego wiaduktu w ciągu Kurlandzkiej

Kurlandzka, wiadukt fot. PIM
Prace nad budową nowej konstrukcji postępują i stoją już filary nowego wiaduktu. Coraz wyraźniej widać też dwa nowe ronda, które powstaną w miejscu skrzyżowań ul. Kurlandzkiej z Wiatraczną i Bobrzańską, gdzie zaplanowano dwa nowe ronda.

– Roboty budowlane postępują zgodnie z założonymi terminami, gotowe są już fundamenty pod nowe podpory wiaduktu. To ważna przeprawa łącząca Żegrze i Chartowo, dlatego zależy nam, by była gotowa do końca bieżącego roku. Zadanie obejmuje także infrastrukturę po obu stronach wiaduktu, gdzie można już dostrzec zarysy nowych rond – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wszystkie fundamenty pod nowe podpory wiaduktu oraz filary nowych podpór są już gotowe. Zaszalowano również ściany przyczółków wiaduktu, o które opierać się będzie nowa przeprawa. Trwa formowanie nasypów i budowa dwóch nowych rond. Od strony ul. Bobrzańskiej i przy Wiatracznej ułożono już część krawężników.

Jak przypomina PIM, przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej była konieczna i nie można jej już było odkładać ze względów bezpieczeństwa, bo stan techniczny nie pozwalał na dalszą eksploatację. W miejsce starego obiektu powstaje nowy, czteroprzęsłowy z chodnikiem, ścieżką rowerową oraz dwoma rondami wybudowanymi na skrzyżowaniach z Wiatraczną i Bobrzańską.

Nowy wiadukt będzie też posiadał odwodnienie, zostanie przebudowane oświetlenie, sieci elektroenergetyczne oraz fragment sieci gazowej, a także wymieniony zostanie fragment sieci wodociągowej. Wokół wiaduktu zostanie posadzonych ponad 9300 sztuk roślin: ponad 170 drzew, krzewów i bylin, a od strony osiedla Orła Białego posadzony zostanie szpaler lip oraz krzewy jaśminowca.

PIM