Stary Rynek

Poznań: Stary Rynek i… targowiska na liście UNESCO?

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna właśnie przygotowuje miejsca w Poznaniu, które mogłyby trafić na listę UNESCO. A o poznańskich targowiskach pomyślał radny Paweł Sowa.

Aż trudno w to uwierzyć i nie wiadomo, jakim cudem to w ogóle jest możliwe, ale obecnie na liście UNESCO nie ma żadnego miejsca z Poznania i Wielkopolski. Można tam natomiast znaleźć rynki Krakowa, Torunia, Zamościa i Warszawy. Poza nimi jest tam jeszcze 12 innych miejsc uznanych za wyjątkowe: między innymi zamek krzyżacki w Malborku czy obóz zagłady w Oświęcimiu.

PLOT uznał, że taka sytuacja nie może dłużej trwać, a władze Poznania w zupełności się z tym zgodziły. I od początku tego roku trwają prace nad ustaleniem listy propozycji miejsc z Poznania i Wielkopolski, które zasługują na znalezienie się na liście UNESCO. Do propozycji z gatunku oczywistych jak Ratusz czy Stary Runek radny Paweł Sowa dodał nieco mniej oczywiste, bo poznańskie targowiska, które są rzeczywiście unikatem w skali kraju, a przy tym elementem w dużym stopniu decydującym o klimacie Poznania.

Lista kandydatów ma być gotowa do września i wtedy do pracy przystąpi specjalna komisja powołana przez prezydenta, która wybierze najlepsze z nich. Warto o to powalczyć – posiadanie jednej czy kilku pozycji z listy UNESCO w regionie napędza lokalną turystykę, a każde wsparcie dla tej branży po okresie zastoju w czasie pandemii jest potrzebne i cenne.

PLOT, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze