Poznań: Smog w mieście. Obowiązują ograniczenia w paleniu w piecach

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska
Wczoraj znów odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10 w Poznaniu. A to oznacza, że dziś wszyscy, którzy posiadają alternatywne źródło ciepła, nie mogą palić w piecach.

„Z uwagi na stwierdzone wczoraj (na stacji automatycznego pomiaru jakości powietrza WIOŚ) przekroczenie 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego PM10 i prognozowane utrzymanie przekroczenia, zakazuje się dzisiaj od godziny 0:01 do 23:59 stosowania źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe nie spełniających wymagań Ekoprojektu (piec, kocioł lub kominek), jeżeli mieszkanie, dom lub lokal użytkowy posiada równolegle drugie źródło ciepła z miejskiej sieci cieplnej, gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu” – taki komunikat pojawił się na stronie „Atmosfery dla Poznania”, miejskiej usługi informacyjnej poświęconej jakości powietrza w mieście.

Według Atmosfery dla Poznania stężenie pyłu zawieszonego PM10 w mieście wynosi dziś 53 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10, podobnie było wczoraj. na najbliższe dni jest prognozowane utrzymanie się tego przekroczenia. Zgodnie z pomiarami systemu Airly.pl jest jeszcze gorzej, bo poziom pyłów PM 2.5 wynosi 75 μg/m3, co stanowi 301 proc. normy, a poziom pyłów PM 10 wynosi 88 μg/m3, a to z kolei 176 proc. normy.

Przypomnijmy, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w domowych piecach i kominkach – dlatego to właśnie ich nie wolno dziś używać, jeśli ktoś ma alternatywne źródło ogrzewania, na gaz lub na prąd.

Dodatkowo wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak – taka sytuacja sprzyja kumulowaniu się zanieczyszczeń.

Osoby, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, powinny poinformować o tym Straż Miejską – numer telefonu 986.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: