Poznań: Skwer Eki z Małeki zaprasza na Park(ing) Day Poznań na Łazarzu

Całodzienny piknik, konsultacje architektoniczne, warsztaty dla dzieci, łazarskie kawiarnie, spacer po dzielnicy, plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej. Skwer Eki z Małeki zaprasza w sobotę na jeden dzień bez aut.

To będzie siódmy Park(ing) Day Poznań! 21 września, na jeden dzień, łazarskie miejsca parkingowe zastąpią uliczne kawiarenki, rośliny, strefy działań twórczych. To będzie prawdziwe uliczne święto na skwerze Eki z Małeki.

Przede wszystkim odbędzie się tu całodzienny piknik (10:00-19:00). Uczestnicy będą mogli odpocząć, ale też podyskutować nad przyszłością tego miejsca podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez miasto Poznań.

Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej dziś otoczony jest miejscami parkingowymi. W kolejnych latach planowana jest jego rozbudowa, dlatego podczas Park(ing) Day Poznań 2019 zapraszamy mieszkańców i mieszkanki do rozmowy o przyszłości tego miejsca, jego potencjałach, architekturze, funkcjach, o potrzebach i obawach jego użytkowników.

W programie również: warsztaty dla dzieci i dorosłych, tworzenie rzeźby psów dla psów, wystawa archiwalnych fotografii dzielnicy, spacer śladami łazarskiego transportu, wycieczki rikszą, koncert Orkiestry Prowincjonalnej. Na skwerze powstanie także strefa kawiarniana stworzona przez łazarskie lokale: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka.

PLAN DNIA:

10:00-17:00 – konsultacje architektoniczne z Urzędem Miasta Poznania
10:00-18:00 – plenerowe kawiarnie: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka
10:00-14:00 – #PeaceDay193 na Skwerze – happening młodzieży z okolicznych szkół i gry językowe z Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i Mobilnym Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka
10:00-15:00 – strefa gier i zabaw dla dzieci
11:00-14:00 – wycieczki rikszą i rodzinnym rowerem cargo
12:00-16:00 – Psy psom. Rzeźba psów dla psów – tworzenie rzeźby i spotkanie z psią behawiorystką organizowane przez Fundację Otwarta Strefa Kultury
12:00-16:00 – Heklować, czyli po poznańsku szydełkować! – warsztaty z Natalią Zofią Janowską i grupą Pikotki Crew
15:00-17:00 – NajEka – warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 1-6 lat z Agatą Nowaczyk-Łokaj
15:00-18:00 – Małeka dawniej i dziś – planszówki, wystawa fotografii i pocztówek ze Stowarzyszeniem Wirtualny Łazarz
16:30-17:30 – Rowerem, tramwajem i koleją wokół Skweru Eki z Małeki – spacer z przewodnikiem Piotrem Ciesielskim
18:00 – plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej

Skwer Eki z Małeki po raz pierwszy przebudowany był w 2015 roku, jednak od początku w planach były następne zmiany. Plac, z miejsca o niechlubnej opinii i etykiecie niebezpiecznego, w wyniku działań Otwartej Strefy Kultury i Rady Osiedla św. Łazarz przekształcił się w przyjazną lokalizację, gdzie prowadzone są działania kulturalne czy edukacyjne m.in. Sąsiedzki Sylwester. W związku z planowanym wprowadzeniem na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania, zmienią się zasady postoju w rejonie skweru. Otworzy to możliwość przekształcenia go w śródmiejski plac.

W 2018 roku skwer oficjalnie zyskał nazwę skweru Eki z Małeki, która nawiązuje do potocznej nazwy ulicy Małeckiego jakiej używano zwłaszcza w latach 50., kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była grupa Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca ’56.

Podziel się: