Poznań: Skowronki dostały Srebrną Pieczęć Miasta!

Skowronki fot. FB M. Wiśniewski
Uroczyście wręczył ją Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Poznania, z okazji jubileuszu 70-lecia działalności Chóru Dziewczęcego Skowronki.

– Skowronki to jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów dziewczęcych w Polsce oraz jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych chórów w Europie – powiedział, wręczając nagrodę.

Skowronki od początku istnienia, czyli od 1950 r. działają przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Założycielem chóru była Mirosława Wróblewska, która prowadziła go przez 38 lat! W 1998 roku chór objęła Honorata Cybula, która dyrygowała nim do 1991 roku, a po niej – Alicja Szeluga, która prowadzi chór do dziś, będąc także jego dyrektorem artystycznym.

Zespół składa się ze 140 dziewcząt w wieku od 7 do 20 lat, skupionych w trzech grupach chóralnych: Małe Skowronki, którymi opiekuje się Julia Łynsza, drugi dyrygent, Skowroneczki oraz Skowronki.

Chór jest laureatem głównych nagród w aż dwudziestu europejskich konkursach chóralnych. Najważniejsze z nich to: Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Freamunde w Portugalii (2016), Główna Nagroda InCanto Mediterraneo w Milazzo na Sycylii, Zloty Medal i najwyższa punktacja w kategorii Open oraz Srebrny Medal w kat. Chórów Młodzieżowych w 36. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prewezie w Grecji (2018), Ogólnopolskiego Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki Stefana Stuligrosza w Poznaniu (2018), Grand Prix I ogólnopolskiego konkursu Chórów Online w Wysokiej (2020), Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Cantantes Lublinensis ES w Lublinie (2021). Skowronki wystąpiły też w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie ich występ zdobył wielkie uznanie, wydały też 9 płyt CD oraz 13 płyt DVD z zapisami koncertów chóru.

Podziel się:

Ostatnio dodane: