Sprawdzanie zgód TCF
środa, 8 maja, 2024

Poznań: Siostra Chmielewska laureatką nagrody im. R. Kapuścińskiego

Marszałek Marek Woźniak wysłał dziś list gratulacyjny do pochodzącej z Poznania siostry Małgorzaty Chmielewskiej, która została laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2020.

Kandydaturę s. Małgorzaty do nagrody zarekomendowała marszałkowi Kapituła, w skład której wchodzą Wojciech Nentwig, prof. Anna Wolff-Powęska, prof. Waldemar Łazuga oraz Anna Plenzler. Kandydatura została również zaakceptowana przez Alicję Kapuścińską, wdowę po pisarzu – patronie nagrody.

W uzasadnieniu wyboru laureatki AD 2020 członkowie Kapituły Nagrody napisali: „Twórczość Ryszarda Kapuścińskiego i działalność siostry Małgorzaty łączy człowiek. Jest on najważniejszy dla pisarza – człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć. W działalności siostry Małgorzaty Chmielewskiej też najważniejszy jest człowiek – bezdomny, skrzywdzony, chory, ubogi; człowiek, któremu trzeba pomóc”.

“Szanuję ogromną odwagę w czynieniu dobra, która nie pozwala cofnąć się nawet przed najtrudniejszymi wyzwaniami, determinację i wytrwałość w realizacji zamierzeń, bezkompromisowość i szczerość wyrażające się w głoszonych poglądach oraz umiejętność dokonywania wyborów i przyjmowania ich wraz ze wszystkimi konsekwencjami” – napisał w liście gratulacyjnym marszałek. – “Dziękuję za dostrzeganie i docieranie do ludzi w potrzebie i zapewnianie im jak najlepszej pomocy, która umożliwia w dalszej perspektywie powrót do społeczeństwa. Doceniam też troskliwą opiekę dającą poczucie bezpieczeństwa tym, którzy tej samodzielności, z uwagi na zbyt wielkie ograniczenia, nie będą mogli nigdy osiągnąć”.

Siostra Małgorzata otrzyma także pamiątkową statuetkę w kształcie skrzydeł anioła, jednak stanie się to dopiero po pandemii, gdy będzie możliwe zorganizowanie odpowiedniej uroczystości.

Siostra Małgorzata Chmielewska urodziła się i czas nauki szkolnej spędziła w Poznaniu. Studiowała w Warszawie, a potem pracowała z niewidomymi dziećmi w Laskach i pomagała kobietom z więzienia przy ul. Rakowieckiej. W 1990 roku wstą do Wspólnoty Chleb Życia, a w 1998 r. złożyła śluby wieczyste we Francji. Obecnie jest przełożoną polskiej Wspólnoty Chleb Życia. Z jej inicjatywy w 2002 r., powstała Fundacja „Domy Wspólnoty Chleb Życia”. W domach znajdują schronienie i opiekę ludzie bezdomni: starzy, chorzy, kobiety, matki z dziećmi i młodzież. W nich uczą się na nowo funkcjonowania w społeczeństwie, zdobywają wykształcenie. Sama siostra Małgorzata jest także matką kilkorga adoptowanych dzieci, które miały trafić do domów dziecka.

Za swoją działalność była wielokrotnie odznaczona, m.in. Medalem św. Jerzego, Orderem Ecce Homo, honorową odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, Medalem „Zasłużonych dla Warszawy” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatką Nagrody „Totus”, Nagrody Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Nagrody Tischnera oraz tytułów „Kobieta Roku”.

Przypomnijmy, że Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez Marszałka Marka Woźniaka od 2007 roku. Wyróżnienie dedykowane jest osobom, a także instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy, podejmującym działania dla dobra społeczeństwa, wykraczające poza zwyczajowe standardy. Warto przypomnieć, że do ustanowienia nagrody zainspirował nas – Wielkopolan – Ryszard Kapuściński, reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf, który przebywając w 2006 roku w Poznaniu zauważył, że nie mamy nagrody wyróżniającej ludzi, którzy czynią dobro.

Strona głównaPoznańPoznań: Siostra Chmielewska laureatką nagrody im. R. Kapuścińskiego