Poznań: Siostra Cecylia Śmiech została Poznanianką Roku 2019

Siostra Cecylia Śmiech fot. UMP
Razem z Klubem Włóczkersów wydziergała już tysiące czapek i szalików, które powędrowały do afgańskich dzieci. Teraz za tę działalność została Poznanianka Roku. Tak zadecydowali poznaniacy.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli oddawać głosy na kandydatki do 15 listopada,a dziś, 23 tego miesiąca, w kinie Muza odbyła się uroczysta gala plebiscytu Poznanianka Roku 2019,

Jak się okazało – najwięcej poznaniaków zagłosowało właśnie na urszulankę siostrę Cecylię Śmiech, założycielkę pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów, powstałego z potrzeby niesienia pomocy ubogim dzieciom w Afganistanie. Od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszała o zbiórce ciepłych ubrań organizowanej przez polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie, zaczęła robić na drutach wełniane czapki. Dzisiaj ma na swoim koncie ponad 3 tysiące własnoręcznie wydzierganych nakryć głowy, a zainicjowany przez nią klub – ponad 70 tysięcy.

Swoją postawą siostra Cecylia zainspirowała do działania wiele osób. Podobne kluby zaczęły powstawać w całej Polsce, w bibliotekach, domach kultury i prywatnych mieszkaniach. Jeden z nich powstał nawet na oddziale kobiecym w areszcie śledczym. Dla wielu kobiet robienie na drutach jest formą terapii. Tworząc ubrania, czują się potrzebne i ważne, a bezinteresowne pomaganie innym to wyraz międzyludzkiej solidarności ponad wszelkimi podziałami.

W plebiscycie nominowanych było dziesięć kobiet. Siostra zdobyła więcej głosów niż między innymi posłanka Joanna Jaśkowiak, Barbarę Sadowską, współzałożycielkę fundacji Barka, Wiolettę Bogusz, przewodniczącą Stowarzyszenia „Zupa na Głównym” czy Barbarę Górecką, przewodniczącą Rady Fundacji „Jak Malowana” oraz twórczynią „Domu Bajek”.

Nagrodę wręczyła Poznaniance Roku 2019 Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

el