Poznań szczepienia Covid - 19 fot. Sławek Wąchała
Czerwonak, Dopiewo, Kórnik, Luboń, Mosina, Rokietnica i Swarzędz. W tych miejscowościach mieszkańcy powiatu poznańskiego będą się mogli zaszczepić przeciw koronawirusowi.

Siedem punktów szczepień w powiecie to najwięcej w Wielkopolsce, a prawdopodobnie także w kraju – ale i tak znacznie mniej niż zaoferowały gminy powiatu poznańskiego. Przypomnijmy, że na liście proponowanych punktów masowych szczepień znalazły się aż 23 miejsca.
– Reakcja włodarzy wszystkich naszych siedemnastu gmin była błyskawiczna. Niektórzy zaproponowali co najmniej jeden, a w niektórych przypadkach dwa i więcej takich punktów – mówi wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. – Optymalnie bylibyśmy w stanie przyjąć 95 tysięcy osób tygodniowo. Po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami poznańskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zyskaliśmy akceptację dla siedmiu punktów. Jeśli doliczymy do tego pięć już działających w ramach Metropolii Poznań, to mamy dwanaście takich miejsc.

W gminie Czerwonak powszechny punkt szczepień powstanie w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach przy ul. Piłsudskiego. W gminie Dopiewo będzie można się zaszczepić w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie przy ul. Poznańskiej, a w gminie Kórnik – w Centrum Rekreacji i Sportu OAZA przy ul. Krasickiego.

W Luboniu taki punkt zaplanowano przy ul. Krańcowej, natomiast w Mosinie – przy ul. Wawrzyniaka. Dwa pozostałe punkty szczepień działać będą w Rokietnickim Ośrodku Sportu przy ul. Szamotulskiej oraz w hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina.

– Teraz czekamy na akceptację tych lokalizacji z Ministerstwa Zdrowia i NFZ w Warszawie – dodaje Jan Grabkowski, starosta poznański. ­ – Ze wszystkich tych miejsc będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy danej gminy. Ich lokalizacja została tak pomyślana, aby były dostępne dla osób z sąsiednich miejscowości, w tym również dla mieszkańców Poznania, a nawet całej Polski. Samorządowcy z naszego powiatu są praktycznie gotowi na rozpoczęcie akcji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób czeka na te szczepienia.

Wyznaczone właśnie powszechne punkty szczepień prawdopodobnie zostaną otwarte na przełomie kwietnia i maja szczepić pięć dni w tygodniu. Warto jednak podkreślić, że w powiecie poznańskim istnieje potencjał i są możliwości, aby szczepienia odbywały się każdego dnia tygodnia.
– Nasza placówka jest w stanie zapewnić 50-60 zespołów szczepiennych złożonych z medyka i pielęgniarek, które mogą obsłużyć mieszkańców powiatu – twierdzi Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany.

Przypomnijmy, że na terenie powiatu poznańskiego już wcześniej zostało otwartych 45 populacyjnych punktów szczepień. Pięć kolejnych powstało w wyniku działań Stowarzyszenia Metropolia Poznań w gminach Buk, Komorniki, Kleszczewo, Pobiedziska i Tarnowo Podgórne.

PP