Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Setki nielegalnych wysypisk śmieci

711 nielegalnych wysypisk śmieci wykryli strażnicy miejscy od początku tego roku. To o ponad 200 więcej niż rok czy dwa lata temu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie “śmieciowy” rekord w Poznaniu.

Najwięcej porzuconych odpadów znajduje się na terenach miejskich. Tylko w tym roku właśnie z miejskich nieruchomości na zlecenie Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami UMP, usunięto 125 t odpadów komunalnych, 13 t mebli i 5 t gruzu. A to przecież tylko część śmieci, które strażnicy znajdują w mieście, bo przecież są jeszcze wysypiska w lasach, na poboczach dróg, w parkach i działkach prywatnych. Skala problemu jest olbrzymia, a koszty sprzątania pokrywane z budżetu miasta liczone są w milionach złotych.

Najwięcej nielegalnych wysypisk, bo aż 123, wykryli strażnicy Referatu Nowe Miasto. W 25 przypadkach udało się znaleźć sprawców – zostali ukarani mandatami i ponieśli koszty porządkowania. W pozostałych przypadkach posprzątać i zapłacić za to musiało miasto.

Usuwanie dzikich wysypisk jest nie tylko kosztowne, ale też uciążliwe i nie zawsze szybkie. Na przykład na ul. Trzebiatowskiej w jednym z budynków osoby tam przebywające w krótkim czasie nagromadziły spore ilości rozmaitych odpadów, a te stały się siedliskiem gryzoni. Interwencja strażnika rejonowego Referatu Jeżyce zakończyła się wysokim mandatem i nakazem uprzątnięcia i posegregowania odpadów w terminie 14 dni. Sprawa w toku.

Z kolei na ul. Michałowo pod koniec sierpnia strażnicy znaleźli na poboczu ulicy dwa worki wypełnione odpadami z gospodarstwa domowego. Przy typowaniu adresu nieruchomości, z której śmieci pochodziły, pomogli okoliczni mieszkańcy, a kontrola potwierdziła przypuszczenia. Mieszkańcy nieruchomości nie mieli podpisanej deklaracji do GOAP, co kosztowało ich mandaty w wysokości 600 zł za zaśmiecanie miejsc publicznych.

Z kolei na Piątkowie, na łące nad Wartą strażnicy Referatu Północ znaleźli podrzucone odpady z remontu: gruz, opakowania plastikowe, dywan i wiele innych przedmiotów. Tym razem niestety nie udało się odkryć właściciela śmieci i porządkowaniem zajęła się firma sprzątająca tereny miejskie.

Warto dodać, że interwencje dotyczące zanieczyszczonych miejsc publicznych to jedne z częściej zgłaszanych spraw. Od początku roku mieszkańcy przekazali 2 755 informacji o zaniedbaniach porządkowych, poczynając od dużych wysypisk odpadów, a na brudnych chodnikach kończąc. W wyniku podjętych interwencji strażnicy ukarali 1023 osoby, a 20 spraw przekazali do rozpatrzenia przez sądy. Do instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie czystości przekazali 4769 zaleceń sprzątania.

Miejsca wymagające porządkowania można zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej. Można to zrobić także telefonicznie, dzwoniąc na numer 986, e-mailowo – adres: [email protected] lub poprzez aplikację na smart city. Od początku roku przez aplikację użytkownicy zgłosili 4934 sprawy.

Strona głównaPoznańPoznań: Setki nielegalnych wysypisk śmieci