Warsztaty, koncerty, potańcówki i przekazanie kluczy do bram miasta. Już po raz dziewiąty 28 września rozpocznie się w Poznaniu wielkie święto seniorów i seniorek.
Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się 28 września o godz. 11.00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Właśnie wtedy, seniorom i seniorkom zostaną tradycyjnie przekazane klucze do bram miasta.
W dniu inauguracji, po części oficjalnej odbędzie się koncert Krystyny Giżowskiej. Na scenie pojawi się również Bartosz Kuczyk, a zatańczy Marina Ostapei. Seniorzy będą mieli również okazję wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.
Przez 6 tygodni w Poznaniu odbędzie się ponad 180 wydarzeń. Seniorzy znów będą mieli okazję zajrzeć do miejsc znanych, ale też mniej oczywistych – odbędą się oprowadzania po ekspozycjach poznańskich muzeów i galerii. Będzie można zobaczyć od kuchni redakcję telewizji i zajrzeć za teatralne kulisy. W programie znalazło się też sporo wykładów, seansów filmowych, lekcji języków obcych oraz spotkań z ekspertami na temat emerytury czy rynku pracy.
Seniorzy będą mogli wziąć udział w specjalnej ekolekcji, spotkaniu na temat jakości powietrza w Poznaniu, spacerze cyfrowym i Debacie Pokoleń. Będzie też coś dla tych z zacięciem artystycznym: warsztaty dziergania oraz robienia czapek i maskotek na drutach, wypalania w drewnie oraz kurs portretowy. Piszący będą mogli wziąć udział w spotkaniu Klubu Literackiego Seniora. Nie zabraknie też muzyki – seniorzy wysłuchają m.in. koncertu papieskiego oraz koncertu akordeonowego. Stawiających na dobrą nutę z pewnością ucieszy też potańcówka, a lubiących rywalizację – wieczorek gier planszowych. Okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami będzie z kolei pokaz mody Fashion 60+.
Tradycyjnie w programie „Senioralnych” znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – to zumba, gimnastyka, zajęcia z fizjoterapią, treningi relaksu, joga, a nawet warsztaty nirvana fitness. „Senioralni” będą również świetną okazją do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. wzroku, słuchu, stóp, wątroby, jelita grubego i pamięci. Drzwi otwarte zorganizują dzienne domy pomocy społecznej, przeróżne stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz seniorów, a Miejska Rada Seniorów zaprosi do udziału w otwartym posiedzeniu. Podczas trwania imprezy seniorzy będą mogli też liczyć na zniżki m.in. w poznańskich teatrach, grotach solnych i na pływalniach.
Po raz kolejny integralną częścią „Senioralnych” będą targi VIVA SENIORZY! Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbędzie się 25 i 26 października na terenie MTP, w pawilonie nr 3. Targi podzielone zostaną na cztery bloki tematyczne: „aktywność” – gdzie prezentowane będą zagadnienia związane z turystyką, klubami seniora, a także urodą i stylem, „zdrowie” – prezentacja produktów i usług dostosowanych do potrzeb seniora, „wiedza” – część poświęcona edukacji i rozwojowi, pojawi się też blok dedykowany otoczeniu seniorów, poświęcony m.in. tematom związanym z bezpieczeństwem czy pomocą w codziennym życiu. Pierwszego dnia na targowej scenie wystąpi Grażyna Brodzińska, a dzień później pojawi się na niej Halina Frąckowiak. Podczas targów seniorzy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach z obsługi komputera czy smartfona.
Wstęp na większość wydarzeń w ramach cyklu „Senioralni. Poznań” jest wolny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy. Szczegółowy program wydarzeń z informacją o zapisach zostanie opublikowany w dniu inauguracji na stronie www.centrumis.pl. Podczas inauguracji dystrybuowany będzie również w formie papierowej. „Senioralni” potrwają do 11 listopada.
UMP, el