poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Sejm uhonorował poznańskiego podróżnika. Będzie patronem roku 2023

Paweł Edmund Strzelecki, wybitny podróżnik, odkrywca, badacz i filantrop, który urodził się w Głuszynie, dziś dzielnicy Poznania, będzie patronem roku 2023. Tak zadecydował Sejm.

“W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego” – czytamy w uchwale sejmowej. – “Był on wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Jego podróż dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Najpierw badał tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku – nad jeziorem Ontario odkrył do dziś eksploatowane złoża rud miedzi. Kolejne badania prowadził w Ameryce Południowej: w Brazylii, Urugwaju i Chile. Kolejnymi eksplorowanymi przez Pawła Edmunda Strzeleckiego rejonami były Polinezja i Hawaje oraz Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Tam również dokonał wielu odkryć: badał Wielkie Góry Wododziałowe, a najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Mount Kościuszko, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył i nazwał także najżyźniejszy rejon rolniczy Australii – Gippsland. Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań. Ostatecznie osiadł w Zjednoczonym Królestwie, gdzie został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych, angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii”.

Odkrywca zmarł w 1873 roku i został pochowany w Londynie, ale w 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Obok Strzeleckiego patronami roku 2023 będą także: Wojciech Korfanty, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski.

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Sejm uhonorował poznańskiego podróżnika. Będzie patronem roku 2023