Poznań: Schody na Spychalskiego znikły. Trwa przebudowa

schody Spychalskiego Wida fot. PIM
Zamiast słynnych schodów – jest dziura w ziemi z koparką w środku. Wszystko dlatego, ze ich konstrukcja była już w bardzo złym stanie i trzeba było je zburzyć. Teraz trwa remont, a właściwie odbudowa od podstaw.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpoczęła prace związane z usunięciem starych i wybudowaniem nowych stopni, łączących ulice Dolna Wilda i Górna Wilda. Konstrukcja była dotychczas znakiem rozpoznawczym tego miejsca.

Schody zostały zaprojektowane w latach 30. ubiegłego stulecia, przez słynnego architekta Władysława Czarneckiego. W ostatnim czasie były dopuszczone do użytkowania warunkowo i czasowo, a mieszkańcy mogli poruszać się po nich jedynie wydzielonymi pasami. Na początku listopada zostały całkowicie wyłączone z ruchu, a wyłoniony w przetargu wykonawca przystąpił do prac.

Ze względu na zatrważający stan techniczny schody potrzebowały przebudowy. Znaczna ich część została zburzona, a w jej miejsce zostanie zbudowana nowa, choć nawiązująca do poprzedniego schematu, konstrukcja.

Modernizacja schodów potrwa do maja. Miejsce zyska nowe oświetlenie – pojawią się tam lampy w stylu art deco. Przy ścianach bocznych zaprojektowano elementy umożliwiające prowadzenie roweru. Schody wyposażone będą również w odwodnienie włączone do kanalizacji deszczowej. Zaplanowano też nasadzenie krzewów i drzew.

PIM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: