Poznań: Rzeźba „Razem w pandemii” przed CK Zamek

Imieniny Ulicy. Jest inaczej. fot. Sławek Wąchała
Nie będzie korowodu, św. Marcina na koniu i przekazania kluczy do bram – w tym roku będziemy obchodzić pandemiczne Imieniny Ulicy. 5-metrowa rzeźba, która właśnie stanęła przed CK Zamek, jest tego symbolem.

11 listopada rozpocznie się akcja, która skupi się na pomocy osobom starszym, narażonym na skutki pandemii COVID-19. Jej zapowiedzią jest 5-metrowa rzeźba „Razem w pandemii”, która stanęła w piątek przed CK Zamek. Tworzące symboliczną oprawę akcji, twórczynie rzeźby Ewa Bone i Ewa Kozubal przywołały znany z historii symbol zwycięstwa, ubrany w antywirusową niebieską rękawiczkę. W układzie palców wycelowanych w niebo, wyrastających z zaciśniętej dłoni, zawiera się wiele wciąż ważnych treści. To wyraz tęsknoty za wspólnotą, która w trudzie, uporze i determinacji poradzi sobie z każdym wyzwaniem, wychodząc z niego wzmocniona i świadoma swojej siły.

– „Razem w pandemii” – to tytuł idealnie oddający sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Nie możemy się spotkać, tak jak w ubiegłych latach, w wielotysięcznym korowodzie, ale nadal możemy być razem – pomagając sobie nawzajem i wierząc w zwycięstwo nad pandemią, którego symbolem może być właśnie ręka w rękawiczce. Traktuję to dzieło jako wyraz szacunku dla całego personelu medycznego, który niestety nie wszyscy potrafią okazać. Bądźmy solidarni z lekarzami, pielęgniarkami i innymi pracownikami szpitali, którzy w tej chwili walczą o zdrowie i życie naszych mieszkańców! – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Autorki rzeźby „Razem w pandemii” Ewa Bone i Ewa Kozubal są absolwentkami ASP. W swojej twórczości wyrażają się poprzez rzeźbę, instalację, happening. Obie są członkiniami stowarzyszenia Misietupodoba, współautorkami czterech Festiwali Sztuk Audiowizualnych w Tucznie, reżyserkami licznych warsztatów twórczych i wydarzeń kulturalnych w strefie miejskiej. Współpracowały z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i zagranicą oraz z alternatywnymi teatrami przy realizacji scenografii i happeningów. Organizują indywidualne happeningi, jak również włączają się w marsze, społeczne akcje i protesty.

W 2019 roku artystki miały swój wkład w tworzenie korowodu na Imieniny Ulicy Św. Marcin, przygotowując kostiumy inspirowane twórczością Noriakiego. W 2018 roku wraz z grupą harcerzy odtworzyły maszynę kodującą Enigma.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: