Poznań: Ruszyła kolejna edycja akcji „Trzymaj ciepło”

Trzymaj Ciepło 1 fot. UMP
Trwają zapisy do 11. edycji akcji „Trzymaj ciepło”. Dzięki niemu poznaniacy mogą wykryć, którędy z ich domów ucieka ciepło – i zaradzić temu, oszczędzając na ogrzewaniu.

W ramach programu „Trzymaj ciepło” mieszkańcy miasta mogą skorzystać z bezpłatnych badań termowizyjnych budynków. Po ich wykonaniu, każdy z uczestników programu otrzymuje po upływie 14 dni obszerny raport, który zawiera termogram budynku z wyszczególnieniem miejsc ubytków ciepła. Wiedząc, w jaki sposób budynki tracą ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

„Trzymaj ciepło” promuje działania energooszczędne i proekologiczne, zwracając uwagę na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to realna strata pieniędzy na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków. za większym zużyciem energii idzie większa produkcja, co z kolei wiąże się z większym zanieczyszczeniem środowiska – przecież większość energii otrzymujemy ze spalania węgla. Im mniej więc zużywamy energii – tym większa korzyść dla środowiska. Organizatorem akcji jest miasto oraz Veolia Energia Poznań S.A.

– Docieramy do mieszkańców, uświadamiając im, że nadmierne wykorzystywanie paliw na potrzeby ogrzewania to obciążanie środowiska, a przy okazji także własnej kieszeni. Wiele osób, po zrealizowaniu inwestycji wraca, aby sprawdzić, czy zostały one przeprowadzone dobrze – mówi Bartłomiej Pawluk, dyrektor ds. komunikacji Veolia Energia Poznań.

Akcja „Trzymaj ciepło” jest realizowana od 2009 roku i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnych do udziału w programie jest zawsze więcej niż miejsc. W trakcie 10. sezonów grzewczych przebadano prawie 5 tys. budynków jednorodzinnych i 200 kamienic. Najwięcej, bo ponad 30 proc. badań wykonano na Świerczewie, Dębcu i Górczynie oraz Podolanach i Strzeszynie.

– Z przeprowadzanych co roku ankiet wynika, że program jest też skuteczny. Po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie działań doraźnych lub inwestycji termomodernizacyjnej. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie – tłumaczy Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

Właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic mogą zgłosić się za pośrednictwem internetu na stronie projektu. Na chętnych czeka 500 miejsc, a zgłoszenia będą przyjmowane aż do ich wyczerpania.

– To już 11. edycja akcji, którą realizujemy razem z naszym partnerem – spółką Veolia – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta. – Wspólnie walczymy o lepszy klimat. Współpraca układa się bardzo dobrze i dotyczy nie tylko programu „Trzymaj ciepło”, ale też innych obszarów związanych z ekologią i ochroną środowiska. Mam nadzieję, że równie dobrze będzie rozwijać się w kolejnych latach.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: