Poznań: Ruszają szczepienia na grypę dla seniorów!

szczepienia fot. UMP
Pierwsza partia szczepionek na grypę dotarła już do Poznania i szczepienia w ramach miejskiego programu ruszą 12 października. Miasto zamówiło więcej dawek, tak by łącznie mogło z nich skorzystać nawet do 7 tysięcy seniorów.

Z programu profilaktycznego będą mogły skorzystać osoby od 60 roku życia, które są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek. W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień mogło skorzystać ponad 5 tysięcy poznaniaków i poznanianek – w tym roku, ze względu na pandemię, zainteresowanie jest znacznie wyższe.

Pierwsza partia – ok. trzy tysiące szczepionek – dotarła już do Poznania. Trwają prace związane z rozdzieleniem ich na poszczególne przychodnie, ich lista i szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania się będą znane najpóźniej w piątek. Miasto zamówiło więcej dawek: jeśli szczepionka będzie dostępna na rynku, to zamówienie zostanie zrealizowane i w tym roku będzie mogło z niej skorzystać do 7 tysięcy mieszkańców, pod warunkiem, że cena szczepionki nie ulegnie drastycznej zmianie. Realizatorem miejskiego programu jest spółka Edictum.

Bezpłatnie szczepionki dla seniorów to efekt przyjętego w 2018 roku programu profilaktyki zachorowań. Zakładał on, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat. Planowany koszt programu to 1,5 mln zł – po 300 tys. na rok. Jednak po wybuchu pandemii radni zadecydowali, że na szczepionki miasto przeznaczy 150 tys. zł więcej. Dzięki temu uda się zaszczepić o 2 tysiące seniorów więcej niż zwykle – pod warunkiem, że na rynku będzie dostępna odpowiednia liczba szczepionek.

Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Szczególnie ważne są dla osób z grupy o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z ich otoczenia oraz ich opiekunów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia. W Polsce sezon grypowy trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: