wiadukt Gołężycka fot. PIM

Poznań: Rusza przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej

15 marca zaczyna się przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej, nad liniami kolejowymi nr 272 oraz 352. To oznacza duże utrudnienia w ruchu, a przede wszystkim – zamknięcie Gołężyckiej.

Umowa została już podpisana, a wykonawca ma czas na wykonanie zadania do grudnia tego roku.
– Planujemy, że roboty budowlane rozpoczną się 15 marca, po uzyskaniu zgody na zajęcie pasa drogowego z Zarządu Dróg Miejskich oraz po ustaleniu dokładnego terminu wejścia na teren należący do PKP. Już dziś warto jednak przygotować się na spore zmiany w organizacji ruchu związane z realizacją tej niezbędnej inwestycji – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W czasie remontu ulica Gołężycka będzie zamknięta dla ruchu w rejonie placu budowy. Kierowcy chcący przedostać się na drugą stronę torów będą musieli korzystać z dość długiego, bo ponad czterokilometrowego, objazdu Baranowską, Minikowo, św. Antoniego, Starołęcką, Forteczną i Warowną. Okoliczni mieszkańcy, głównie ulic Iłżańskiej i Sarbinowskiej, będą mieli zapewniony dojazd i dojście do posesji w trakcie robót – o to ma zadbać wykonawca.

Remont wiaduktu z pewnością będzie uciążliwy dla wszystkich, którzy z niego korzystają, ale z jego remontem nie można już było dłużej czekać. Jest w bardzo złym stanie technicznym: konieczna jest wymiana płyty pomostowej wraz z elementami konstrukcji stalowej, remont podpór, budowa skutecznego systemu odwodnienia oraz umocnienie skarpy.

Zaplanowane prace mają przywrócić pierwotną nośność wiaduktu, poprawić jego stan techniczny: na jezdni i chodnikach ułożona zostanie nowa nawierzchnia, zamontowane zostaną nowe bariery, poręcze, osłony przeciwporażeniowe oraz oświetlenie.

Przywrócenie pierwotnej nośności wiaduktu pozwoli na uruchomienie na tej trasie linii autobusowej.

– Wiadukt przy ul. Gołężyckiej ma szczególne znaczenie dla komunikacji południowo-wschodniej części Poznania – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Po zakończeniu remontu wiaduktu będzie możliwe uruchomienie połączenia autobusowego nowej pętli przy ul. Unii Lubelskiej z Minikowem. Dzięki temu pasażerowie przesiadając się drzwi w drzwi będą mogli szybciej dostać się do centrum miasta.

PIM

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze