Poznań: Rozpoczynają się Dni Twierdzy Poznań!

Wały Mieszka I, średniowieczne mury miejskie, pruskie forty, schrony z czasów drugiej wojny światowej i zimnej wojny. 28 i 29 sierpnia już po raz dziewiąty odbędą się Dni Twierdzy Poznań. Atrakcje będą w całym mieście!

Poznań od początków istnienia był nie tylko ważnym ośrodkiem miejskim, ale też militarnym. I to do dziś doskonale w mieście widać – jeśli się umie patrzeć. A podczas Dni Twierdzy Poznań nie zabraknie fachowców, którzy pomogą poznać militarną historię Poznania.

Z osiemnastu poznańskich pruskich fortów z drugiej połowy XIX wieku będzie można zwiedzić aż siedem: Fort Ia, Fort 4a, Fort V (a właściwie jego relikty), Fort Va, Fort VI, Fort VIIa, a także Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Ten ostatni przechodzi remont, mimo to część obiektu będzie można zwiedzić.

W Dniach Twierdzy Poznań weźmie też udział Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), które w 2019 r. obchodziło swoje stulecie, a także Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego), gdzie będzie można zobaczyć między innymi oryginalny czołg „Rudy” z serialu o czterech pancernych, a także inny „filmowy” czołg z autografem Stevena Spielberga. Natomiast w XIX-wiecznej kaponierze kolejowej będzie można wysłuchać prelekcji Mariusza Wojciechowskiego „Kaponiery w Poznaniu i nie tylko”.

W fortach będą też czekać rekonstruktorzy historyczni – to w Forcie Va. W Forcie I będzie pszczelarz i… Koło Gospodyń Wiejskich, a w Fortach VI i VIIa – wojskowa grochówka. W Forcie VIIa będzie też można się spotkać z Niną Majewską-Brown, autorką książek historycznych, a w Forcie VI – zaszczepić przeciwko koronawirusowi w historycznym lazarecie.

Warto będzie zajrzeć do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, by poznać życie średniowiecznego grodu i zobaczyć na własne oczy pozostałości wałów Mieszka I. A w schronach w parku Wilsona i parku Sołackim, które też będzie można zwiedzać, będą czekać na gości zainscenizowane polowe szpitale. Chętni będą mogli również zwiedzić Cytadelę ze Stowarzyszeniem Reduta po Cytadeli, a z Poznańskim Centrum Dziedzictwa – odnaleźć ślady twierdzy w samym centrum Poznania.

Atrakcji jest oczywiście o wiele więcej, a pełen program znajduje się na stronie imprezy.

Podziel się:

Ostatnio dodane: