Poznań: Rozpoczyna się budowa przystanków wiedeńskich na Dąbrowskiego

Dąbrowskiego fot. UMP

18 września przy rynku Jeżyckim rozpocznie się budowa przystanków wiedeńskich, szczególnie wyczekiwana przez starszych i mniej sprawnych pasażerów. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie wysiąść i wsiąść na tych przystankach.

Przystanek wiedeński to, przypomnijmy, podwyższony fragment jezdni w miejscu przystanku tramwajowego, by pasażerowie nie musieli wsiadać do pojazdu – albo z niego wysiadać – po wysokich zazwyczaj stopniach tramwaju lub autobusu. Od kilku lat z takiego przystanku korzystają pasażerowie między innymi na Gwarnej i Strzeleckiej, w tym roku doszedł przystanek „Sielska” na Głogowskiej, a 18 września rozpoczną się prace na Dąbrowskiego.

Zostaną tu przebudowane oba przystanki „Rynek Jeżycki”: w kierunku centrum i w kierunku Ogrodów. Jak informuje MPK, które na zlecenie ZTM jest wykonawcą prac, oba przystanki będą budowane równocześnie, w taki sposób, aby inwestycja była możliwie jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców i użytkowników dróg. Jednak mimo to na ul. Dąbrowskiego w rejonie rynku Jeżyckiego przez dwa miesiące należy spodziewać się utrudnień.

Ruch samochodowy zostanie utrzymany w kierunku Ogrodów. Natomiast na ul. Prusa, pomiędzy ul. Słowackiego a Rynek Jeżycki, zmieniony zostanie kierunek jazdy. Nie będzie możliwy skręt w prawo z ul. Słowackiego oraz przejazd ul. Prusa w kierunku Żurawia, ale także dojazd do ul. Dąbrowskiego. Z Kraszewskiego będzie można skręcić jedynie w lewo w kierunku ul. Kościelnej. Kierowcy jadący w stronę centrum będą musieli korzystać z tras alternatywnych: objazd wyznaczono ulicami Kościelną, Poznańską i Kochanowskiego.

Zmiany dotyczyć będą także organizacji transportu publicznego. Tramwaje w obie strony będą kursować przez ulice Kraszewskiego i Zwierzyniecką. Prace na ul. Dąbrowskiego rozpoczną się w tym samym czasie, kiedy uruchomiona zostanie komunikacja tramwajowa na zmodernizowanym odcinku ul. Wierzbięcice, a jednocześnie rozpoczną się prace na Górnej Wildzie, gdzie przebudowywany będzie węzeł rozjazdowy. W związku z tym od 18 września nastąpią zmiany tras linii tramwajowych nr 2, 8, 9, 10, 12, 17, 18 oraz nocnych linii autobusowych nr 216 i 226.

UMP

Podziel się: