Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Rozpoczęły się testy na koronawirusa dla nauczycieli

Poniedziałek 11 stycznia był pierwszym dniem, kiedy nauczyciele mogli się poddać testom. To na wypadek, gdyby jednak dzieci miały wrócić do szkół, choć zasadność akcji budzi wiele wątpliwości.

Na testy mogli się zgłosić nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjni szkół. Badania są wykonywane metodą RT-PCR w jednostkach inspekcji sanitarnej i w punktach drive-thru do 15 stycznia. Testy są dobrowolne i bezpłatne.
– To duże przedsięwzięcie jest możliwe do przeprowadzenia dzięki dobrej współpracy z sanepidem oraz 12 Wielkopolską Brygadą Obrony terytorialnej. Zachęcam nauczycieli oraz osoby uprawnione do badań, aby w trosce o swoje zdrowie i zdrowie uczniów skorzystali z testów – mówiła podczas inauguracji badań przesiewowych w Poznaniu wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Tylko że sama zasadność testowania nauczycieli budzi duże wątpliwości. I nie chodzi tu wcale o fakt, że po 17 stycznia dzieci mogą nie wrócić do szkół, o ile sytuacja epidemiologiczna Polski na to nie pozwoli. Zdaniem Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta odpowiedzialnego za oświatę, znacznie sensowniejsze byłoby zaszczepienie nauczycieli przed powrotem do szkół.
“Testowanie zaś obecnie nauczycieli de facto nic nie da, albowiem tuż po pobraniu materiału do testu, dana osoba może się zarazić, a zatem wynik testu i tak będzie pokazywać stan zdrowia tylko z określonego momentu” – napisał w mediach społecznościowych 6 stycznia. – “To też strata cennego czasu i angażowanie sił oraz środków państwa w nietrwałe działania”.

Opinię zastępcy prezydenta potwierdzili dziś podczas konferencji prasowej przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
– Testy nie mają ważności, bo określają stan chorego na ten moment, w którym jest testowany – wyjaśnili. – Musimy ufać. Zakładamy, że nauczyciele przez te kilka dni nie będą się pojawiali w miejscach publicznych.

Jednak testowanie ich zdaniem jest ważne, ponieważ to są badania przesiewowe, więc dadzą służbom sanitarnym wiedzę, jak wygląda sytuacja w regionie.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, nauczyciele mogli się zgłaszać na testy przez kuratorium oświaty i wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną, skąd liczba chętnych została przekazana do Ministerstwa Zdrowia. W Wielkopolsce chęć wykonania testu na SARS-CoV-2 zadeklarowało 9573 nauczycieli – to 57,5 proc. pedagogów mających bezpośredni kontakt z klasami I-III, oraz 6125 pracowników administracji i obsługi szkół – to 57,3 proc. pracowników niepedagogicznych.

Chętni jednak nadal mogą się zgłaszać – lista punktów, w których można wykonać test wraz z danymi teleadresowymi i godzinami przyjęć dostępna jest na stronie internetowej rządu.

Testy będą przeprowadzane do 15 stycznia 2021. Wynik badania każdy pedagog otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 i będzie on dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Strona głównaPoznańPoznań: Rozpoczęły się testy na koronawirusa dla nauczycieli