Poznań: Rozpoczął się proces w sprawie nielegalnych wysypisk odpadów

Osiem osób jest oskarżonych o składowanie niebezpiecznych odpadów niezgodnie z prawem. Prokuratura oskarża ich o przechowywanie 3500 ton śmieci, które zagrażały środowisku i mieszkającym w okolicy ludziom.

Oskarżeni – Dariusz S., Paweł F., Agata D., Tomasz P., Marek D., Bartosz Sz., Grzegorz G. i Hubert W. – zakładali nielegalne wysypiska w całej Polsce, między innymi pod Radomiem, Warszawą i w Toruniu. Najpierw – jak podaje „Głos Wielkopolski” – wynajmowali magazyn „na słupa”, czyli figuranta, który nie wiedział, o co chodzi i dostawał wynagrodzenie za udostępnienie swoich danych do tej umowy. Po otrzymaniu wynagrodzenia miał obowiązek zniknąć. A właściwi najemcy pakowali do magazynu toksyczne odpady i pobierali za to opłaty, przez jakiś czas dla niepoznaki nawet płacili za wynajem – po czym również znikali.

Zazwyczaj upływało sporo czasu, zanim ktoś zaczynał się interesować zawartością magazynów, a jeszcze więcej, zanim zdał sobie sprawę z tego, że w środku znajduje się bomba chemiczna o nieznanym składzie. W kilku magazynach odpady znajdują się do dziś – bo nie wiadomo, kto miałby je zutylizować i za to zapłacić. A to niebagatelne koszty. Za zniszczenie odpadów w jednym tylko magazynie pod Radomiem trzeba by było wyłożyć około 8 mln zł.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Dariusz S., uchodzący za szefa grupy, twierdził podczas rozprawy, że to znajomy zajmował się tą działalnością, on tylko kontaktował go z zainteresowanymi osobami i na tym jego rola się kończyła. Grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: