Poznań: Rozpoczął się festiwal Ale Kino!

1 grudnia w samo południe wystartowała 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! W Poznaniu rozpoczęło się święto kina dla młodych widzów.

Festiwal został otwarty w Sal,i Wielkiej CK Zamek, gdzie też wręczono główną nagrodę Koziołkowi Matołkowi, tegorocznemu zdobywcy honorowej nagrody Platynowego Koziołka, przyznawanej za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży. A po uroczystości rozpocznie się wielkie oglądanie filmów! W tym roku w części konkursowej będzie ich można obejrzeć aż 3780 filmów pełno- i krótkometrażowych ze 115 państw. Wszystkie powalczą o główną nagrodę festiwalu, czyli Złote Koziołki, przyznawaną w czterech kategoriach. Oceniać je będą jak zawsze poza dorosłymi jurorami także Jury Młodych i Jury Dziecięce.

Na co warto zwrócić uwagę? Wśród takiej masy filmów, warsztatów i dodatkowych atrakcji festiwalu łatwo się zagubić i tu z pewnością będzie niezmiernie pomocny program 9 dni festiwalowych. Warto się na pewno wybrać na film „Młody Ahmed” Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, którzy dostali za niego Złotą Palmę w Cannes czy film animowany „Latawiec” walczący w tym roku o Oscara. Filmy zostały uporządkowane w sekcje, więc można sobie wybrać nowości kinowe, filmy do oglądania całą rodziną, kino z dreszczykiem czy dokumentalne.

Ale Kino! to także warsztaty, spektakle, spotkania z twórcami i jest ich naprawdę sporo. Najlepiej więc zajrzeć na stronę festiwalu, by zapoznać się z programem i wybrać coś dla siebie.

Festiwal potrwa do 7 grudnia, a zakończy go gala z muzyką z najbardziej znanych filmów Stanisława Jędryki, jak choćby „Wakacji z duchami”, „Stawiam na Tolka Banana” czy „Podróż za jeden uśmiech”.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: