Poznań: Rozbudowa ul. Unii Lubelskiej. “Więcej osób będzie mogło korzystać z transportu publicznego”

Podpisano umowę z wykonawcą rozbudowy ul. Unii Lubelskiej z nową trasą tramwajową. Za półtora roku poznańskie tramwaje i autobusy będą dojeżdżały do nowej pętli w rejonie ulicy Falistej.

– Dziś mieszkańcy osiedli przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej mają około kilometra do najbliższego przystanku tramwajowego. Dzięki budowie nowego odcinka trasy tereny te zostaną lepiej skomunikowane z resztą miasta i więcej osób będzie mogło korzystać z transportu publicznego – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wykonawcy kończącej się przebudowy trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj przygotowali już na rondzie Żegrze rozjazd, przez który tramwaje będą mogły pojechać w stronę nowej pętli. Dzięki temu nie będzie już konieczne zamykanie ronda dla ruchu kołowego i tramwajowego w trakcie prac na ul. Unii Lubelskiej.

Do nowej pętli tramwajowo-autobusowej, wyposażonej w budynek ekspedycji, przystanki tramwajowe i autobusowe oraz parking dla rowerów, doprowadzi od ronda Żegrze nowe torowisko w ul. Unii Lubelskiej wraz z siecią trakcyjną.

– Nowa pętla przesiadkowa będzie wygodna dla wszystkich pasażerów. Umożliwi dojeżdżającym do niej autobusem mieszkańcom bardziej odległych osiedli południowego Poznania przesiadkę „drzwi w drzwi” na tramwaj do centrum – przekonuje Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach inwestycji na odcinku ul. Unii Lubelskiej od ronda Żegrze do nowej pętli przebudowane zostaną istniejące oraz wybudowane nowe chodniki i drogi rowerowe, a także podziemna infrastruktura: kanalizacja deszczowa, wodociągowa, gazowa, cieplna, elektryczna i telekomunikacyjna. Powstanie system monitoringu wizyjnego, zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wysokiego napięcia.

W rejonie ulic Falistej i Obodrzyckiej na ul. Unii Lubelskiej zbudowana lub przebudowana zostanie infrastruktura podziemna, chodniki, drogi rowerowe i miejsca postojowe. Powstaną nowe przystanki autobusowe i system monitoringu wizyjnego.

Wykonawcami będą dwie firmy, które razem zgłosiły się do przetargu – Tor-Mel Sp. z o.o. i Terlan Sp. z o.o. Jako jedyne zmieściły się w zakładanym przez Poznańskie Inwestycje Miejskie budżecie 50 mln zł oferując wykonanie prac za kilkaset tysięcy mniej.

Tor-Mel w przeszłości wykonał m.in. przedłużenie trasy tramwajowej od ul. Podgórnej, przez most Rocha, do skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Kórnickiej oraz przebudował ul. Winogrady na odcinku od ul. Armii Poznań do ul. Szelągowskiej. Terlan jest częścią grupy Aquanet i specjalizuje się w pracach kanalizacyjnych i wodociągowych.

Na realizację wykonawcy będą mieli półtora roku od podpisania umowy.

Inwestycja będzie realizowana etapowo i jest częścią projektu „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”, który uzyskał dotację unijną. Dzięki jego realizacji przejazdy tramwajów będą generowały mniejszą emisję hałasu i drgań, a trasa będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych.

UMP / op. AS

Dodaj komentarz

avatar