Poznań: Rowerem w czasach zarazy

To chyba najlepszy obecnie sposób poruszania się po mieście. Rowerowy Poznań przygotował poradnik dla tych, którzy nie są doświadczonymi cyklistami, teraz jednak zdecydowali się przesiąść na rower.

Nie wszyscy mogą zostać w domu – i właśnie dla tych osób rower jest obecnie najbezpieczniejszym środkiem komunikacji. Ponieważ, jak przekonuje Rowerowy Poznań: “Podczas jazdy nie masz z nikim dłuższego bliskiego kontaktu, rower jest przewidywalnym, szybkim środkiem transportu, który daje niezależność. W obecnym czasie zaleca się rozsądną aktywność fizyczną, a jazda na rowerze wzmacnia Twoją odporność. Nie musisz się obawiać, czy nie dotykasz pojazdu po kimś zarażonym, a serwis roweru można wykonać samemu, nie trzeba go tankować na stacji ani kupować na niego bilet”.

Jednak rowerzyści mniej doświadczeni, zwłaszcza tacy, którzy dotąd unikali jazdy przez miasto, traktując rower czysto rekreacyjnie, mogą mieć problem z zaplanowaniem trasy do miejsca pracy i z powrotem. I właśnie takim cyklistom chce pomóc Rowerowy Poznań.

O czym trzeba pamiętać przede wszystkim? By mniej doświadczeni nie wybierali jazdy wzdłuż ruchliwych, wielopasmowych tras samochodowych bez wydzielonej infrastruktury rowerowej. Rowerowy Poznań rekomenduje trasy z wykorzystaniem komfortowych dróg dla rowerów i uspokojonych ulic w głębi osiedli i radzi, by pamiętać o tym, że najlepsze trasy rowerowe często się różnią od tych, które wybiera się intuicyjnie na podstawie map samochodowych. Ci, którzy potrzebują pomocy w wyborze trasy, mogą napisać do Rowerowego Poznania na FB i poprosić o pomoc. Chętnie doradzą!

O czym jeszcze powinien pamiętać rowerzysta w czasach zarazy? Żeby nie dotykać przycisków na przejazdach rowerowych – obecnie w każdym miejscu w mieście zielone światło powinno zapalać się automatycznie – nie opierać się o poręcze ani słupy podczas oczekiwania na sygnalizacji i trzymać dystans od innych osób.

W przypadku korzystania z Poznańskiego Roweru Miejskiego wypożyczenia powinien dokonać przez telefon, w miarę możliwości oczyścić kierownicę i siodełko chusteczkami antybakteryjnymi, używać rękawiczek, jednak lepiej, żeby korzystał ze swojego własnego roweru.

Koniecznie powinien też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy drogowe – to, że jest pandemia, nie znaczy, że one przestały obowiązywać…

Rowerowy Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze