Rozpoczęcie roku szkolnego 2021-22 fot. UMP

Poznań: Rok szkolny się rozpoczął! “Oby przez cały rok nauka mogła odbywać się w szkole”

Około 80 tys. uczniów i przedszkolaków rozpoczęło dziś w Poznaniu nowy rok szkolny. Miejska inauguracja roku rozpoczęła się w Szkole Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego. Była bardzo kameralna ze względu na pandemię koronawirusa.

– Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze – zwrócił się do dzieci Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Oby przez cały rok nauka mogła odbywać się w szkole. Nauczyciele na pewno cieszą się, że mogą spotkać się z wami bez pośrednictwa komputera. Nic nie zastąpi tradycyjnej nauki w klasie, wycieczek szkolnych, zajęć terenowych. To drugi rok szkolny w warunkach pandemii. Z pewnością jesteśmy lepiej przygotowani. Dotychczasowe doświadczenia wiele nas nauczyły. To, co czeka nas w nadchodzącym roku szkolnym, jest uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju i wspólnej odpowiedzialności. Jedyną szansą, abyśmy pokonali pandemię, są szczepienia.

Zastępca prezydenta Poznania podkreślił też, że ten rok szkolny jest bardzo ważny z perspektywy obrony polskiej szkoły.
– Po 1989 roku, kiedy odzyskaliśmy wolność, szkoła uczyła samorządności – mówił. – Dyrektorom szkół, rodzicom, radom pedagogicznym, a także samorządom zapewniała autonomię. Te zasady mogą zostać zmienione. W imię większej kontroli – po to, aby tak tłamsić dyrektorów szkół, ograniczać prawa rodziców i nauczycieli. To nie jest dobre. Szkoła powinna przede wszystkim uczyć młodych ludzi otwartości oraz przygotować ich do wyzwań otaczającego świata. Nauka patriotyzmu i tradycji także jest ważna, podobnie jak otwartości na drugiego człowieka. Zasady powinny jednak zostać określone na poziomie szkoły, aby nikt z rządzących, ktokolwiek by to nie był, nigdy nie ingerował w to, co dzieje się w szkole.

Rok szkolny w poznańskich placówkach w tym roku rozpoczęło też ponad 9,5 tys. nauczycieli oraz blisko 3,7 tys. pracowników administracji szkolnej.

Źródło: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze