sobota, 24 lutego, 2024

Poznań: Rok po wyroku TK w sprawie aborcji. Demonstracja na placu Wolności

“Wybór, Nie Zakaz! Minął rok – Piekło Kobiet nadal trwa!”. Pod takim hasłem spotkało się dziś około stu osób na placu Wolności, by przypomnieć, że nadal są przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał w Polsce aborcji z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia.

– Mamy prawo do wyboru! – mówiła Beata André, która wspólnie z Młodymi Nowoczesnymi i Nowoczesną zorganizowała demonstrację. – Przypomnę przekaz liderki Strajku Kobiet Marty Lempart:”im więcej nam zabieracie, tym mniej mamy do stracenia”. Jesteśmy tutaj dlatego, że bronimy życia. Bo każde życie jest cenne, nie tylko zarodków, także tych kobiet, które chcą dokonać aborcji. Będziemy walczyć o prawo do wolnego wyboru, do wolnej aborcji.

Dostało się także posłowi Bartłomiejowi Wróblewskiemu, który był inicjatorem złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o sprawdzenie zgodności kompromisu aborcyjnego z Konstytucją. To w efekcie zaowocowało wydaniem 22 października 2020 roku przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia, że aborcja płodu w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodna z Konstytucją. Obecni na placu demonstranci krzyczeli: “hańba, hańba”.

Uczestnicy zwracali też uwagę, że argumentacja dotycząca aborcji stosowana przez rząd jest nienaukowa i emocjonalna, nie opiera się na faktach.
– Aborcja nadal jest, tylko że przestaje być bezpieczna – mówiła jedna z mówczyń, Paulina. – Kobiety nadal szukają sposobu, by pozbyć się płodu z wadami. Ale teraz nie mają gwarancji, ze przy tym nie utracą zdrowia.

Mówczyni zwracała też uwagę, że nie istnieje coś takiego jak trauma poaborcyjna, o której rząd PiS tak często mówi. Istnieje za to depresja poporodowa, z powodu której często dochodzi do samobójstw. A skutkiem stosowania nienaukowych i emocjonalnych argumentów jest obecna sytuacja, w której płód jest ważniejszy niż zdrowie psychiczne i fizyczne kobiety, która go nosi.

Strona głównaPoznańPoznań: Rok po wyroku TK w sprawie aborcji. Demonstracja na placu Wolności