Poznań: Rodzinne Ogrody Działkowe – co dalej?

Ogród Szeląg
Ogród Szeląg zaprasza na dyskusję o przyszłości ogrodów działkowych w mieście. Będą dyskutować specjaliści od terenów zielnych, urbaniści – i sami działkowcy.

Pytanie o przyszłość ogrodów działkowych wcale nie jest bezzasadne, bowiem nad głowami działkowców, zwłaszcza tych posiadających ogrody w miejscach atrakcyjnych dla deweloperów, zbierają się ciemne chmury.

„Z jednej strony przeżywają renesans. W Poznaniu właśnie ogłoszono przetarg na budowę działek na Głuszynie” – piszą organizatorzy w zaproszeniu. – „Z drugiej – inwestycyjna ofensywa zaczyna wypierać z miasta zielone enklawy. W Gdańsku nowe studium zagospodarowania miasta zakłada likwidację kilkudziesięciu ROD, a tamtejszy sąd uznał, że „grządki muszą ustąpić zabudowie”.

Jaka jest przyszłość miejskich działek? Jakie problemy rozwiązują, a jakie tworzą? Kto na nich wypoczywa, a kto mieszka? Jakie tęsknoty zaspokaja działkowe życie? Co skazuje niektórych na mieszkanie w ROD przez cały rok? Czy ROD-y pozostaną zamknięte? A może powinny otworzyć się na postronnych?

O tym wszystkim podyskutują po krótkim spacerze badawczym po ogródkach działkowych Magdalena Garczarczyk, specjalistka od przyrody i terenów zielonych, dr Barbara Maćkiewicz, UAM, Barbara Czapla, wiceprezes Okręgu PZD w Poznaniu, Elżbieta Madej, opiekun ROD Urodzaj oraz Jakub Głaz, Centrum Otwarte.

Spotkanie rozpocznie się o 14.00 w świetlicy Ogrodu Szeląg.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: