UAM fot. P. Stanula

Poznań: Rektor UAM złożył oświadczenie w sprawie dofinansowania uczelni obligacjami. “Przyjmijmy to jako wyzwanie”

Uniwersytet im. A. Mickiewicza miał dostać pieniądze na badania. Dostał… obligacje Skarbu Państwa, co wzburzyło sporą część środowiska naukowego. I w tej właśnie sprawie profesor Andrzej Lesicki, rektor uczelni, złożył oświadczenie.

Przypomnijmy: UAM został laureatem pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. To oznaczało – między innymi – otrzymanie dodatkowych pieniędzy z ministerstwa na stworzenie systemowego wsparcia dla najlepszych naukowców i zespołów badawczych, a także narzędzia wsparcia w aplikowaniu w międzynarodowych konkursach grantowych.

Chodziło o kwotę 345 mln zł przez 7 lat. Tymczasem, jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnia dostanie te środki w obligacjach Skarbu Państwa – jak o tym informowaliśmy.

Oto oświadczenie rektora:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Ostatnie lata kończymy z bardzo wysokim wynikiem finansowym, dlatego mogliśmy realizować szereg inwestycji. W ostatnich trzech latach bez problemów znalazły się środki na sfinalizowanie wieloletniego planu inwestycyjnego 2004-2019, by do dotacji z budżetu Państwa dołożyć blisko 40 mln złotych wkładu własnego. Z tych własnych środków inwestycyjnych dofinansujemy też rewitalizację Collegium Heliodori, budowę akademika na Morasku, przebudowę parkingu na kampusie Ogrody i szereg innych drobniejszych inwestycji i remontów, których ogólny koszt każdego roku przekracza kwotę 10 mln złotych.

Na nadchodzące lata spoglądam również z optymizmem. 28 października 2019 roku na Zamku Królewskim ogłoszono wyniki konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – znaleźliśmy się wśród 10. wyróżnionych uczelni polskich. A zgodnie z warunkami konkursu ten sukces to nie tylko prestiż. Oznacza on też zwiększenie subwencji dla UAM w każdym z następnych siedmiu lat o niebagatelną kwotę 10% subwencji z 2019 r.

Ta subwencja jest znana, więc można wyliczyć, że począwszy od bieżącego roku nasza subwencja będzie zwiększona o kwotę bliską 50 mln złotych. W pierwszych dniach stycznia br. w Ministerstwie odbyło się spotkanie rektorów 10. uczelni beneficjentów programu „ID-UB”, na którym z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Finansów omawiano zasady finansowania tego programu. Wtedy to poinformowano nas o rządowym projekcie ustawy „o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020” (potocznie zwanej „ustawą okołobudżetową”, jak co roku przyjmowanej przez Sejm).

Ustawa nadal jest na etapie prac parlamentarnych, ale z projektu wynika m.in. że przekazanie środków finansowych na program “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” nastąpi w formie skarbowych papierów wartościowych. To nie pierwszy raz dotacja z Ministerstwa ma mieć formę obligacji. Już w 2019 roku otrzymaliśmy z ten sposób wsparcie w wysokości bliskiej 40 mln złotych.

Przyjmijmy tę decyzję jako nowe wyzwanie, zmierzenie z którym pozwoli nam w pełni zrealizować plany związane z programem „ID-UB”. Dodam, że nasze Ministerstwo, świadome konieczności realizacji programu od początku roku, w ostatnich dniach grudnia wsparło UAM kwotą ponad 18 mln złotych, a także to, że wartość przekazanych obligacji będzie wyższa niż 10% wartości subwencji. Obligacje uczelnia będzie mogła sprzedać w miarę zapotrzebowania na środki finansowe. Pragnę więc zapewnić, że z pewnością z tym wyzwaniem sobie poradzimy. Apeluję o rozwagę i ostrożne wypowiedzi dla prasy. Myślmy przede wszystkim o tym, jak osiągnąć założenia programu, które przewidują znaczący wzrost liczby najwyżej notowanych publikacji i poszerzenie współpracy międzynarodowej w pracy badawczej.

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki

el

14
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Piotr Sobkowiak
Gość
Piotr Sobkowiak

Nie wiem skad ten hejt w mediach na temat slawetnych juz obligacji. Rozumiem, ze lepiej by bylo jakby UAM nie dostal nic???

Dana Starosta
Gość
Dana Starosta

Piotr Sobkowiak chyba kpisz?

Piotr Sobkowiak
Gość
Piotr Sobkowiak

Dana Starosta a jaki jest problem z obligacjami?

Przemysław Czechanowski
Gość
Przemysław Czechanowski

Piotr Sobkowiak Nie da się ich sprzedac w takiej ilości bez straty?

Piotr Sobkowiak
Gość
Piotr Sobkowiak

Przemysław Czechanowski obligacje skarbowe sa oprocentowanym instrumentem finansowym. Mozna je zbyc przed terminem wykupu uzyskujac proporcjonalnie odsetki. Z tego co mozna wyczytac w mediach UAM oraz pozostali beneficjenci maja otrzymac obligacje o wartosci 10% wyzszej niz zapowiadana wartosc dotacji. Tak wiec w czym problem?

Grzegorz Borys
Gość
Grzegorz Borys

Piotr Sobkowiak ano taki, że państwo polskie dalej się zadłuża. czego pan nie rozumie?

Piotr Sobkowiak
Gość
Piotr Sobkowiak

Grzegorz Borys ale to zadne novum 🙂

Przemysław Czechanowski
Gość
Przemysław Czechanowski

Piotr Sobkowiak Jejku…. To obligacje zerokuponowe. Bez odsetek. Zostaną zaksięgowane owszem po cenie uwzgledniajacej dyskonto, ale to 2 latki tzn by uzyskac to wiecej trzeba poczekac te 2 lata do ich wykupu. Tymczasem środki z ich sprzedaży już są zawarte w budżetach uczelnianych. I teraz 10 uczelni bedzie musiało szybko sprzedać te 300 mln obligacji zerokuponowych denominowanych w złotym. Kto tyle kupi? I przede wszystkim jakiego dyskonta zarzada? Niezeżnie od odpowiedzi uczelnie na tym interesie straca i teraz szukaja gwałtownei źródeł pokrycia tych strat

Piotr Sobkowiak
Gość
Piotr Sobkowiak

Przemysław Czechanowski wartosc tych obligacji z tego co wiem jest 10% wyzsza niz zapowiadany wzrost dotacji. Czyz nie?

Portier UAM
Gość
Portier UAM

A portierzy zarabiają ledwie 2000 zł a takie miliony i superkondycja. Wstyd !!

Barbara Loga
Gość
Barbara Loga

Obligacje bez pokrycia. I jak tym płacić rachunki. Tylko PiS mógł to wymyślić. A sami złotowkami nabijają swoje kiesy.

Zofia Sawikowska
Gość
Zofia Sawikowska

Wstyd dla rządu. Tak traktuja naukę.

Michał Ludwik Ludwiczak
Gość
Michał Ludwik Ludwiczak

Zofia Sawikowska podobnie jak w PRL historia chyba jednak lubi się powtarzać…

Grzegorz Borys
Gość
Grzegorz Borys

To przecież cały #PiS w pigułce! Pozorowanie, gołosłowność, hipokryzja!