Poznań: UAM miał dostać pieniądze na badania. Dostał… obligacje Skarbu Państwa

UAM fot. P. Stanula
Nawet 345 mln zł przez 7 lat miała otrzymać poznańska uczelnia. Tymczasem, jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dostanie pieniądze nie w gotówce, ale w obligacjach Skarbu Państwa.

Przypomnijmy: UAM został laureatem pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. To oznaczało – między innymi – otrzymanie dodatkowych pieniędzy z ministerstwa na stworzenie systemowego wsparcia dla najlepszych naukowców i zespołów badawczych, a także narzędzia wsparcia w aplikowaniu w międzynarodowych konkursach grantowych. Potwierdził to wicepremier Jarosław Gowin, gość konferencji zorganizowanej z tej okazji na UAM, która odbywała się w grudniu ubiegłego roku. W swoim wystąpieniu wicepremier wyraził nadzieję, że dzięki temu dofinansowaniu w Polsce pojawią się ośrodki badawcze, które skutecznie będą konkurować z najlepszymi uczelniami europejskimi – jak o tym informowaliśmy.

Tymczasem, jak podaje „Głos Wielkopolski”, żadnych pieniędzy nie będzie. A raczej będą – ale w formie obligacji Skarbu Państwa. Tak poinformowało rektorów zwycięskich uczelni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdząc, że wyjdą na tym lepiej, ponieważ dostaną więcej w obligacjach niż dostaliby w gotówce, i to o 5 mln zł. Na pytanie, z czego w takim razie utrzymają te swoje uczelnie badawcze, ministerstwo zaproponowało… sprzedaż obligacji. Wynika to z rozwiązań przyjętych w ustawie budżetowej na rok 2020, zgodnie z którymi przekazanie środków finansowych na program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” nastąpi w formie skarbowych papierów wartościowych.

Jednak sprzedaż obligacji nie jest prostą sprawą i musi trochę potrwać – chyba że chce się otrzymać za nie dużo mniej niż wynosi ich wartość. Tymczasem uczelnie nie mogą czekać, bo mając przyrzeczenie ze strony rządu wdrożyły już pewne działania i inwestycje, za które trzeba zapłacić. Ta decyzja ministerstwa wiąże im ręce także na przyszłość – bo jak mają zaplanować finansowanie badań na przyszłe lata, skoro nie wiadomo, co dostaną: obligacje czy gotówkę?

Teraz władze UAM stoją przed koniecznością znalezienia 50 mln zł – w gotówce – najdalej do maja. Bo tyle kosztują wdrożone już badania programu badawczego. Gdyby uczelnia miała pewność, że za rok dostanie gotówkę, przełożyłaby część zadań. Ale takiej pewności nie ma i – sądząc po obecnej sytuacji – lepiej na nią nie liczyć.

Wszystko wskazuje więc na to, że po podpisaniu przez prezydenta ustawy budżetowej 10 polskich uczelni dostanie zamiast obiecanej gotówki – obligacje Skarbu Państwa. I będzie sobie musiało z tym poradzić.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: