Poznań: Ranking zamożności samorządów. Czy Wielkopolska załapała się na podium?

Poznań widziany z góry, z ulicy Piekary fot. Sławek Wąchała
Wielkopolska na czwartym miejscu, Poznań również – tak wypada stolica regionu i sam region w rankingu zamożności polskich samorządów za rok 2019 przygotowany tradycyjnie przez czasopismo „Wspólnota”.

Wielkopolska w rankingu znajduje się na czwartym miejscu – i to jej stała pozycja od czterech lat. Na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie, na drugim pomorskie, a na trzecim kujawsko-pomorskie, które wskoczyło tu z ósmego miejsca. Skok zaliczyło też województwo świętokrzyskie – z dwunastego na piąte miejsce. Są też i spektakularne spadki – na przykład województwa podkarpackiego z trzeciego miejsca na ósme. Na tym tle Wielkopolska imponuje stabilnością, choć pewnie wszyscy wolelibyśmy, aby była to stabilność na poziomie powiedzmy drugiego, a nie czwartego miejsca.

Czwarte miejsce zajmuje także Poznań jako miasto wojewódzkie – to wynik lepszy o dwa miejsca w porównaniu do ubiegłego roku – ale taki sam jak w roku 2017. Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu jest Warszawa, na drugim Opole, na trzecim Wrocław.

Wśród miast na prawach powiatu do pierwszej dziesiątki załapał się Konin, zajmując ósme miejsce. Na piętnastym miejscu został sklasyfikowany Kalisz, a na dwudziestym – Leszno. Pierwsze w tej grupie zajmuje Sopot, drugie Płock, a trzecie Gliwice.

Jeśli chodzi o powiaty ziemskie – tu jest już znacznie gorzej. Pierwszy reprezentant Wielkopolski, powiat ostrzeszowski, został sklasyfikowany dopiero na trzydziestym miejscu. Pierwsze miejsce zajmuje powiat człuchowski (woj. pomorskie), drugie powiat przysuski (woj. mazowieckie), a trzecie – powiat opatowski (woj. świętokrzyskie).

Wśród miast powiatowych Wielkopolskę reprezentuje dopiero Nowy Tomyśl na czternastej pozycji – na pierwszym miejscu są tu Polkowice (woj. dolnośląskie), na drugim Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie), a na trzecim Piaseczno (woj. mazowieckie).

Inne najbogatsze miasta – to kategoria opanowana przez miejscowości turystyczne. Na pierwszym miejscu znajduje się Krynica Morska, na drugim Mielno, a na trzecim Dziwnów. Wielkopolska jest tu reprezentowana skromnie przez Kórnik sklasyfikowany na 24. pozycji. Wśród gmin tradycyjnie już Wielkopolskę reprezentuje Suchy Las sklasyfikowany na ósmym miejscu, tak jak rok temu. Na pierwszym jest Kleszczów (woj. łódzkie), na drugim Rewal (woj. zachodniopomorskie), a na trzecim Rząśnia (woj. łódzkie).

Pełen ranking można znaleźć na stronie „Wspólnoty”.

el

Podziel się: